В Румъния са отчетени близо 2 000 случая на дребна шарка от февруари 2016 г. насам, сочат данни на Световната здравна организация, цитирани от Global News.

Нивото на имунизация в страната възлиза на 86%, което е доста под препоръчителните 95% “колективен имунитет” срещу заразни болести.

Зачестилите случаи на дребна шарка в Румъния са убили 17 деца в страната, като нито едно от тях не е било ваксинирано.

Нивото на имунизация в Румъния пада значително през последното десетилетие, което отчасти се дължи на противниците на ваксинациите в страната. Румъния в момента има най-високо ниво на заразени с дребна шарка в Европа, както и петото най-ниско ниво на имунизация.

Дребната шарка е най-често срещана в Румъния в частите от страната с най-ниски нива на имунизация, според Световната здравна организация.

През 2013 г. от УНИЦЕФ изразиха опасения относно разпространението на постове в социалните мрежи, насочени срещу ваксинациите в Централна и Източна Европа.

Регионът успешно изолира болести, като детски паралич и дребна шарка в продължение на много години, но от УНИЦЕФ предупредиха, че „това е довело до самодоволство по отношение на болестите и за съжаление, това е превърнало ваксините, а не болестите в обект на дебати и дискусии.”

Данните на Световната здравна организация са до края на януари. Предварителните данни за февруари показват, че броят на случаите на заразени с дребна шарка нараства “рязко” .

Италия, която има второто най-високо ниво на заразяване с дребна шарка в Европа (макар и то да възлиза на една пета от това в Румъния), също има ниски и намаляващи нива на имунизация.

От 32-те страни, в които са отчетени случаи на заразяване с дребна шарка от февруари 2016 г. насам, 22 са с нива на имунизация под 95%.

През януари 84% от случаите с дребна шарка в Европа са отчетени в седем държави, като при всичките нивото на имунизация е под 95%.

Около 10% от децата с дребна шарка получават и ушни инфекции, които могат да доведат до загуба на слуха, предупреждават от американския Център за контрол на заболяванията. Около 5% от заразените развиват пневмония, а едно дете на 1 000 умира.