Изборната за Румъния 2008-ма година започна с протести на железопътни служители, енергетици, учители, научни и здравни работници, държавни чиновници и земеделци, които настояват за по-високи заплати, като се надяват, че исканията им ще бъдат изпълнени, предвид наближаването на местните, а след това и на парламентарните избори в края на годината, пише днес в обзорен материал агенция Медиафакс.

В началото на годината здравните работници поискаха заплатите им да бъдат увеличени с 30 на сто, като в противен случай заплашиха с обща стачка. Синдикати и правителство впоследствие се разбраха за 11-процентно увеличение на възнагражденията, посочват от БТА.

Последва серия от протестни действия на работещите в сферата на железопътния транспорт, които искат по-високи с 18 на сто заплати. В момента се водят преговори с транспортното министерство, което трябва да се справи и с исканията на пътните превозвачи, които са недоволни от състоянието на пътищата и настояват за по-ниски пътни такси. Превозвачите заплашват, че ще организират протестни акции по време на срещата на НАТО в Букурещ от 2 до 4 април, ако исканията им не бъдат изпълнени.

Друг сектор, където работещите показаха недоволство от заплащането си, е енергийната сфера. Енергетиците организираха на 17 март предупредителна стачка, и заплашиха, че ако не получат 12-процентно увеличение на заплатите си, от 24 март ще започнат обща стачка. Управата на енергийните дружества влезе в диалог със синдикатите и беше договорено 9-процентно увеличение на заплатите от април, като през юни ще бъде обсъдено друго повишаване.

Недоволни от отпусканите финансови средства за наука, научните работници също предприеха серия протести, а синдикалният им лидер Раду Минеа започна гладна стачка. Учителите също поискаха обещаното им от правителството след предишните протести достойно заплащане.

Държавните чиновници настояват за по-високи с между 20 и 30 процента заплати и смятат предложението на правителството за увеличение от 4.5 на сто за неприемливо, тъй като е под очакваното за тази година равнище на инфлация.

Земеделските производители пък обвиниха правителството, че не финансира земеделието и поради тази причина те не могат да продължат работата си.