Перспективите в руската политика след новината, че Владимир Путин ще се завърне на президентския пост през 2012 г., уплашиха инвеститорите в понеделник, съобщава в свой анализ агенция Франс прес. Връщането на Владимир Путин,истинският управник на Русия, бе "широко очаквано" по думите на Крис Уифър, икономист в банка Troika Dialog.

Бизнес ежедневникът „Ведомости" коментира, че е даден приоритет на устойчивостта на властта, „всичко останало се пренебрегва", а „макроикономическата ситуация, която по-рано бе приоритет, остана на втори план".

Министърът на финансите, гаранция за стабилността, си отива

Същевременно руският министър на финансите Алексей Кудрин, смятан за гаранция на макроикономическата стабилност в Русия, изненадващо реши да се оттегли от правителство с премиер Дмитрий Медведев, като изтъкна противоречията помежду им.

Кудрин имаше в чужбина репутацията на човека, настоял за натрупване на голямо количество петродолари в резервния фонд, които да бъдат използвани в случай на тежък икономически удар. Той бе и инициатор на намаляването на външния дълг на страната до по-малко от 10% от БВП. Ето защо оттеглянето му ще нанесе тежък удар по репутацията на Русия.

Същевременно според анализатори „никакво подобрение на инвестиционния климат не може да бъде очаквано през следващите години".

Русия има да направи наистина много, за да убеди западняците да дойдат и да инвестират в нея, въпреки многократните призиви от страна на сегашния президент Дмитрий Медведев, който се стараеше да се изяви като модернизатор на страната.

Израз на недоверието на Запада беше рекордният отлив на чужди инвестиции от началото на 2011 г., достигнал 35 млрд. долара (точно толкова, колкото бяха вложени през 2010 г.)

Кудрин изглежда можеше да бъде лице, което да ограничи бюджета на Русия, след годините на увеличаване на разходите (...) и да започне трудната реформа на пенсионната система", коментира анализатор от Nomura.

Сега въпросът е дали с него всичко е свършено.