Тонове пластмаса, силиций, желязо, алуминий, мед, олово и цинк няма да замърсяват околната среда, след като малко над 80 000 фиксирани устройства, смартфони и SIM карти бяха успешно рециклирани през първите 6 месеца на годината в най-големия специализиран център на A1 Group, който е разположен в България и е единственият подобен в телекомуникационния сектор у нас.

Дейността на центъра намалява количеството генериран електронен отпадък и замърсяването на природата, а освен това подкрепя пряко преизползването на ресурси и кръговата икономика, което е част от ESG стратегията на A1 – дейностите в полза на опазването на околната среда, подкрепата на обществото и етичното корпоративно управление.

През последните години приносът на центъра е в обработката на по 160 000 устройства, с което са спестени над 60 тона пластмаса на околната среда и е дадена възможността за повторна употреба на различни вложени в продуктите ценни метали.

Екипът от 25 експерти със специфичен опит обновява част от мобилните телефони, предлагани от A1 България, и голяма част от устройствата за фиксирана свързаност, които A1 Group предлага. Само за първата половина на настоящата година центърът е рециклирал над 27 000 от най-разпространените ТВ приемници, над 4 100 оптични рутера (Optic Network Terminator – ONT) и над 2 000 Wi-Fi рутера.

В допълнение, от началото на годината досега там са били обработени над 17 200 карти за цифрова телевизия, които декодират сигнала, почти 10 000 CAM модула за цифрова телевизия и 10 000 кабелни модема, както и също толкова от едни от най-комплексните модеми, предлагани от A1 Австрия – хибридните, които комбинират vDSL и LTE свързаност.

За да се постигат тези резултати, ефективността на екипа в центъра се увеличава постоянно чрез вътрешни разработки на решения за автоматизация и благодарение на това всеки експерт вече обработва средно по 40 устройства на ден.

Иновациите съкращават времето за работа по всеки отделен случай, оптимизират разпределянето на задачите в екипа и минимизират възможностите за пропуски или грешки. Подобрената комуникация между устройството и системата на А1 помага за анализирането на представянето му и така специалистите могат да вземат информирано решение как да процедират с него.

В центъра за рециклиране на А1, разположен на територията на централното управление на компанията в София, всяко устройство, което попада в обхвата на рециклиране, се третира с нужното внимание с цел накрая да бъде във възможно най-добро състояние.

Цикълът започва с преглед и тестване на техническите спецификации и възможности за свързване към мрежа, включва изпращане към специално обособеното помещение за пребоядисване и след проверка за качество бива опаковано в нова кутия, изработена от 100% рециклирана хартия – още една стъпка в полза на кръговата икономика.

Рециклирането завършва в защитеното пространство за съхранение в склада, разполагащ с 200 палетни позиции. След преминаване на целия процес над 90% от всички подлежащи на рециклиране устройства се връщат в отлично състояние, подходящо за повторна експлоатация, а само през изминалата година общият брой на модемите, пристигащи от A1 Австрия, се е увеличил почти двойно.

Впечатляващите резултати на центъра, компетенциите на експертите и непрестанните автоматизации на процесите дават необходимите предимства на А1 България да се превърне в най-предпочитаното място сред всички държави от групата за рециклиране на устройства.

Амбицията на компанията е да продължава да разширява и автоматизира тази дейност чрез технологии и други дейности в центъра, да внедрява иновации, с което да повишава ефективността на извършваната работа и да увеличава обема на успешно изпълнените заявки, с което да допринесе още повече за намаляването на въглеродния ѝ отпечатък.