Германската търговска верига Rewe Group създава индустриален парк край Кьолн, с който отправя предизвикателство към своя глобален конкурент Amazon, пише Bloomberg. Компанията твърди, че съоръжението ще бъде най-високотехнологичната търговска сграда в Европа.

Общата площ на базата е с размер на над две футболни игрища, а в нея са складирани над 20 000 различни вида стоки - от безалкохолни напитки до памперси.

Продуктите се съхраняват в шест отделни хладилни зони, а поръчките се изпълняват с помощта на истински лабиринт от анасьори, товарни колички и транспортни ленти, който се синхронизира от алгоритмите на компанията.

След това стоките се товарят на камиони и се доставят в периметър от 2600 квадратни километра - от германско-холандската граница до Дюселдорф.

Високотехнологичното изпълнение контрастира с това на Amazon, чиито складови бази все още разчитат в голяма степен на човешкия фактор и е необходимо най-вече заради строгите стандарти, на които трябва да отговарят всички търговци на хранителни продукти в Германия.

Месото, например, трябва да се съхранява при температура от максимум 2 градуса, ябълките и гроздето - на максимум 7 градуса, а бананите и авокадото - на 14 градуса.

Това е и причината, поради която компаниите за онлайн търговия все още не държат кой знае колко голям дял на германския пазар на стоки от първа необходимост. Новите технологии обаче дават шанс на Rewe да се изправи срещу глобалните играчи в този сектор, като американската Amazon и британската Ocado Group.

"Във Великобритания Ocado могат да минат и с три отделни зони за охлаждане, докато ние се нуждаем от шест. Това прави сложността на нашите вериги за доставка брутална. Брутална, но вълнуваща", казва ръководителят на проекта Волф-Аксел Шулц.

Подходът на Rewe контрастира с този на останалите водещи германски търговски вериги, като Aldi и Lidl. Те разчитат основно на ограничения асортимент от стоки, за да повишат своята ефективност и да поддържат сравнително ниски цени. Rewe, от своя страна, гледа към автоматизацията.

Компанията не е първата, която прилага подобен подход. Британската Ocado Group също използва подобна роботизирана технология и дори я предлага на други вериги срещу заплащане на лиценз. Наскоро тя сключи сделка с американската Kroger, което означава, че скоро и отвъд Океана ще започне автоматизиране на складовите площи и съкращаване на сроковете за доставква.

При Rewe технологиите правят още една стъпка напред. Складът, чието изграждане струва над 80 милиона евро, може буквално да играе на Тетрис при подреждането на стоките и да гарантира, че доставката изпълнява всички изисквания за безопасност при работата с хранителни продукти.

Почти целият процес е автоматизиран и се нуждае от минимална човешка намеса.

Пакетираните стоки се пренасят със транспортна лента, като температурата в зоните за складиране, транспортиране, сортиране и пакетиране трябва да бъде една и съща. По време на преместването от склада специален скенер засича и отстранява всички стоки, които наближават крайния си срок на годност.

Чак в края на тази верига идва ред на служителите, които подреждат отделните пратки и ги товарят в камионите. В конвенционалните складове те трябва да изминат целия път от склада до пакетирането, който отнема много повече време.

Новата складова площ на Rewe може да поеме годишен оборот от над 120 милиона евро, заяви изпълнителният директор на компанията Лионел Сок по време на официалното откриване на съоръжението.

В Германия има повече супермаркети на глава от населението, отколкото в повечето европейски държави, а местните жители са изключително спестовни, когато става въпрос за пазаруване на хранителни стоки.

Онлайн търговията с подобни продукти все още е не е много популярна, като заема дял от едва 1.7% от целия оборот в този сегмент. За сравнение, във Великобритания, която е световен лидер по този показател, делът е 7.6 на сто

Петте водещи търговски вериги в Германия държат около 74% от пазара, като Rewe е на второ място със 17% - след Edeka, която държи 23 на сто. Топ 5 се допълва от Lidl, Aldi и Metro. Но нито един от конкурентите все още не е посмял да навлезе толкова сериозно в онлайн сегмента, колкото Rewe.

Edeka доставя храна и бързооборотни стоки по домовете само в Берлин и Мюнхен, а в дигиталния магазин на Lidl се предлагат основно нехранителни продукти. Rewe доставя в 75 града и покрива близо 40% от населението, твърдят от компанията.

В Германия годишният оборот на стоките от първа необходимост е над 200 милиарда евро, по данни на базираната във Франкфурт консултанска компания PlanetRetail RNG.