Роботите на бъдещето ще се катерят по стените и ще криволичат по покривите благодарение на двигателни технологии, заимствани от хлебарките, показва изследване на учени от Кеймбридж (Великобритания), цитирано от АФП.

Изследването на зоолозите Уолтър Федърли и Кристофър Клемънти е установило, че движенията на хлебарките противоречат на законите на гравитацията. В резултат на 300 милиона години еволюция хлебарките Nauphoeta cinerea използват две възглавнички на крачката си, за да ходят по стените, включително надолу с главата.

Предишни изследвания бяха разкрили, че възглавничките са покрити с тънък слой мазна течност, чийто състав остава неизвестен. Този филм действа като капка вода, затворена между две стъклени пластинки, които остават здраво залепени под действие на повърхностното напрежение.

Възглавничките върху крачката на хлебарките прилепват към повърхността, с която са в контакт, при теглене надолу и се отлепят с натиск. Крачката на насекомите наподобяват движенията на пръстите на краката и петите, пишат зоолозите в британското списание Proceedings of the Royal Society, еквивалент на американското издание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Откритията, свързани с двигателните техники на хлебарките и на паяците, могат да бъдат полезни за конструкторите на роботи. Хуманоидните роботи сега могат да се катерят по стени, но не могат да слизат обратно, защото краката им са предназначени да теглят, а не да натискат. По примера на хлебарките краката на бъдещите роботи ще извършват теглене и ще упражняват натиск, информират още от БТА.