Американският Сенат прие с единодушие законопроект, който забранява на федералните служители да изтеглят или използват приложението TikTok на служебни устройства. Единодушието идва на фона на нарастваща загриженост за заплахата, която социалната мрежа може да бъде за националната сигурност на страната.

Законодателството трябва да премине през Камарата на представителите и да бъде подписано от президента, за да стане закон. Подобен законопроект беше приет от Сената и в предишния Конгрес, но така и не беше придвижен в Камарата на представителите, припомня WSJ.

Американски служители и законодатели и от двете основни партии изразяват загриженост относно собственика на приложението - базираната в Пекин компания ByteDance. Само за пет години социалната мрежа се превърна в попкултурен феномен и стана най-популярното приложение в света. Статистиката сочи, че тя е използвана от 2/3 от американските тийнейджъри.

Според позицията на TikTok законопроектът "не допринася с нищо за интересите на националната сигурност на САЩ“.

„Надяваме се, че вместо да продължава по този път, американската администрация ще продължи напред по споразумението, което действително ще отговори на нейните опасения", се казва в позиция на социалната мрежа.

Тя прави препратка към преговори, които в момента се водят между педставители на администрацията на Байдън и ръководители на TikTok за предприемане на мерки, целящи да предотвратят споделянето на информацията, която TikTok събира за американските потребители, с Пекин.

"TikTok е троянски кон на Китайската комунистическа партия. Това е сериозен риск за сигурността. Докато TikTok не бъде принудена да скъса напълно връзките си с Китай, тя няма място на правителствените устройства", категорични са вносителите на законопроекта.

Натискът над социалната мрежа се засилва

Това е само поредният пример за засилващия се натиск върху китайската социална платформа на американска територия. Миналата седмица губернаторът на Тексас въведе подобна заповед на щатско ниво, забранявайки използването на TikTok на служебни устройства, като се позова на опасения, че приложението може да се използва, за да помогне на Китай да следи американци и служители на американското разузнаване. Други щати също стартираха подобни процедури.

Само преди два дни друг законопроект за пълна забрана на TikTok в САЩ също беше внесен съвместно от представители на двете партии.

Kонгресмени представиха двупартиен законопроект за забрана на TikTokЗаконопроектът предвижда забрана за всякакви транзакции през социални мрежи, които са под влиянието на Китай или Русия

Не на последно място, в момента приложението преминава през процес на анализ от страна на Комисията за чуждестранни инвестиции в САЩ - федерален орган, който наблюдава трансграничните сливания и придобивания.

Иск за умишлено заблуждаване на потребители

По-рано този месец щата Индиана подаде два иска срещу TikTok, в които твърди, че платформата заблуждава потребителите относно съдържанието си и сигурността на данните.

В една от жалбите щатът твърди, че алгоритъмът на TikTok е създаден, за да пристрастява младите потребители и популяризира вредно съдържание, което не е подходящо за тях. В иска се цитират проучвания и доклади, които свързват интензивната употреба на платформата с психични проблеми сред тийнейджърите, включително хранителни разстройства и депресия.

TikTok отказва да коментира исковете, но заявява: "Безопасността и неприкосновеността на личния живот и сигурността на нашата общност са наш основен приоритет. Вграждаме благосъстоянието на младежите в нашите политики, ограничаваме функциите според възрастта, даваме възможност на родителите да разполагат с инструменти и ресурси за контрол и продължаваме да инвестираме в нови начини за ползване на съдържание въз основа на възрастова целесъобразност или семеен комфорт."

През 2020 г. администрацията на Тръмп неуспешно се опита да преустанови възможността потребителите в САЩ да теглят TikTok на своите телефони. Тогава американските власти отново се позоваха на опасения за неприкосновеността на личния живот на американските граждани и националната сигурност.