Сериозните кибератаки срещу важни мишени в Европа са се удвоили през последната година, информира CNN, позовавайки се на данни на Агенцията на Европейския съюз за киберсигурност (ENISA).

Според същите данни на Стария континент е имало 304 значителни, зловредни атаки срещу "важни сектори" през 2020 г., или над два пъти повече от отчетените в предходната година 146.

От агенцията също така информират за 47% ръст в атаките срещу болници и мрежи в сферата на здравеопазването в същия период, тъй като същите криминални организации са се опитвали да извлекат печалби от най-важните услуги по време на пандемията.

Статистиката свидетелства за нарастващия ефект от кибератаките в световен мащаб, които често включват използването на рансъмуер.

Пандемията доведе до това "много услуги да се предлагат онлайн и това се случи прибързано, затова сигурността остана малко на заден план," казва Апостолос Малатрас от ENISA. В същото време хората си останаха у дома и разполагаха с време да проучват слабостите в системите, добавя той.

Проучване на британската Sophos сред компаниите показва, че средният размер на искания откуп се е удвоил през последната година. Данните сочат, че стойността му е била 761 106 долара през 2020 г., но тази година тя вече е 1.85 млн. долара. Разходите включват застраховане, загуби за бизнеса и самата сума, платена под формата на откуп.

Месопрепработвателен гигант плати 11 млн. долара откуп на хакериКомпютърни мрежи на базираната в Бразилия JBS бяха хакнати миналата седмица, което временно спря част от дейността на компанията в Австралия, Канада и САЩ

Нарастващите разходи отразяват по-голямата сложност на някои атаки, казва Джон Шайър от Sophos, според когото броят на атаките намалява, но те стават все по-усъвършенствани.

Шайър казва, че най-големият откуп, за който е чувал, е 50 млн. долара.

Правораздавателните органи и експерти по сигурността казват, че е най-добре да не се плаща откуп, тъй като това насърчава престъпниците, но за компаниите, които вече са платили, има известна надежда.

По-добрите технологии дават възможност за някои фирми по сигурността да проследяват криптовалутите, обикновено биткойн, докато престъпниците ги прехвърлят в различни дигитални портфейли.

Тази седмица ФБР успя да възстанови част от парите, които бяха платени на хакерската групировка Darkside при атаката срещу американската компания Colonial Pipeline.

Компанията за киберсигурност Elliptic, която помага на ФБР при подобни случаи, обяви, че за краткото време, в което от Darkside са разполагали с парите, те не се могли „да ги изперат“ качествено, така че откриването им е било лесно.