Петролният гигант Shell е създал смесено дружество, което трябва да изгради огромна плаваща вятърна ферма в близост до бреговете на Южна Корея.

Shell притежава 80-процентен дял в смесеното дружество, което носи името MunmuBaram, докато останалите 20% са собственост на CoensHexicon, която пък е смесено дружество между южнокорейската COENS и шведската Hexicon.

В свое изявление от Shell обявиха, че проектът е в „етап по оценка на осъществимостта“. Ако бъде изградена, 1.4-гигаватовата вятърна ферма ще се намира на между 65 и 80 километра от крайбрежния град Улсан в югоизточната част на страната .

Дълбочината на водата за предложеното съоръжение, което ще бъде разработвано поетапно, варира между 120 и 160 метра. Очаква се вятърната ферма да генерира до 4.65 тераватчаса електроенергия годишно, която ще захранва над 1 милион домакинства, пише CNBC.

Създаването на смесеното дружество MunmuBaram идва в период, в който властите в Южна Корея са се прицелили в постигането на въглероден неутралитет до 2050 г. Страната иска делът на енергията от възобновяеми източници да достигне 20% през 2030 г., в сравнение със 7.6% през 2017 г. и възнамерява да създаде офшорни вятърни паркове с капацитет 12 гигавата до 2030 г.

Зелените инвестиции - това ли е следващият борсов балон?Зелените активи в момента са във фокуса на инвеститорите

Shell не е единствената голяма компания, която участва в проекти с плаващи вятърни ферми. Миналия месец стана ясно, че RWE Renewables и Kansai Electric Power са подписали споразумение за проучване на разработката на мащабен проект за плаваща вятърна ферма във водите край Япония.

През 2017 г. норвежката компания откри Hywind Scotland - съоръжение с капацитет 30 мегавата, което нарича “първата изцяло плаваща вятърна ферма.”

Плаващите вятърни турбини се различават от офшорните турбини, които са фиксирани за дъното.

Едно от техните предимства е, че могат да бъдат инсталирани в по-дълбоки води, в сравнение с фиксираните.”

Shell работи по проекти за енергия от възобновяеми източници и твърди, че иска да постигне нетни нулеви емисии до 2050 г., но в същото време остава сериозен производител на изкопаеми горива. През февруари компанията потвърди, че производството й на петрол е достигнало пик през 2019 г. и че очаква общите й въглеродни емисии да са достигнали своя връх през 2018 г. при 1.7 гигатона годишно.