Реализирането на стремежа на Индия да се превърне в център за производство на полупроводници е в ход. Има обаче още дълъг път за извървяване. Страната има да наваксва спрямо своите конкуренти, които вече са се утвърдили на пазара, казват анализатори.

Този месец заявките на Индия добиха още по-сериозни очертания. Индийската минна компания Vedanta и тайванската Foxconn, които изграждат един от първите в страната заводи в щата Гуджарат, обявиха, че ще инвестират 19 млрд. долара в комплекса.

Сега въпросът е как ще бъде изпълнен проектът и дали ще се стигне до мащабите на екосистемата в Тайван, казва Субхабрата Сенгупта, главен изпълнителен директор на консултантската компания Avalon Consulting. Препятствията не са малко.

В момента Тайван е най-големият производител на полупроводници. По прогноза страната отговаря за 66% от глобалния пазарен дял по приходи тази година, което е с 2% повече спрямо година по-рано, показват данни от компанията за пазарни проучвания TrendForce.

Южна Корея и Китай също са важни страни в световната верига за доставки на полупроводници.

Чиповете играят съществена роля в продукти като смартфони и електрически автомобили. С нарастващото търсене на такива стоки световните продажби на полупроводници достигнаха 152,5 млрд. долара през второто тримесечие на 2022 г. Това е ръст от 13,3% спрямо същия период на миналата година, съобщи Асоциацията на полупроводниковата индустрия, пише National News.

Военните учения на Китай до Тайван може да навредят на световната търговияВоенните учения на Китай в близост до Тайван заплашват да нарушат търговията и пътуванията в Източна Азия, принуждавайки плавателните съдове да избягват едни от най-натоварените морски пътища и поставяйки под допълнителен натиск глобалните вериги на доставки

Индия иска да заеме своето място на разрастващия се пазар на полупроводници. По тази линия правителството на Нарендра Моди заяви своите амбиции страната да се превърне в хъб за производство на чипове.

За да ускори своите планове, през декември миналата година Индия стартира програма за стимулиране на стойност 10 млрд. долара за производителите на полупроводници и дисплеи. Идеята е да се привлекат световни производители, да се внесе така необходимото ноу-хау и да се генерират възможности за местни компании.

Индийското правителство също така вижда местното производство на чипове като съществено за своите планове за мащабно разширяване на производството на електроника в страната, като част от своята инициатива „Произвеждано в Индия“.

По време на пандемията от Covid-19, когато търсенето на електроника нарасна на фона на прекъсвания на веригата за доставки, предизвикателствата подчертаха предимствата на местното производство на полупроводници. Производителите на електроника и автомобили в Индия - и в световен мащаб - бяха прекъснали производството си заради дефицита им.

Местното производство на полупроводници ще „помогне за преодоляване на проблемите с веригата за доставки“, казва Санджай Кумар Калирона, главен изпълнителен директор и съосновател на Gizmore, марка за смарт аксесоари и аудио.

Южна Корея помилва наследника на SamsungОт министерството на правосъдието на страната обявиха, че Джй Лий е необходим, за да помага за преодоляването на

Глобалният пазар за производство на полупроводници се очаква да се удвои повече от два пъти през това десетилетие до 1 трилион долара до 2030 г. Индия има възможност да грабне около 80 млрд. долара от пазара, прогнозира доклад, публикуван по-рано тази година от Индийската асоциация за електроника и полупроводници.

Подкрепени от правителството, плановете за сектора започват да се оформят.

През май правителството на щата Карнатака - в южната част на Индия - заяви, че е подписало предварително споразумение с международния консорциум за полупроводници ISMC за създаване на звено за производство на полупроводници.

ISMC е съвместно предприятие между Next Orbit Ventures в Абу Даби и израелската Tower Semiconductor, която беше придобита от американския производител на чипове Intel. Консорциумът ще инвестира 3 млрд. долара в завода.

През юли 2021 г. базираната в Сингапур IGSS Ventures заяви, че е подписала първоначален договор с правителството на щата Тамил Наду в Индия за разработване на 300 акра „високотехнологичен парк за полупроводници“.

Тогава главният изпълнителен директор на групата IGSS Радж Кумар описа Индия като „стартирала късно“.

Индия атакува пазара на чиповеСтраната иска да се нареди до първите в това производство

„Ние сме уверени, че този стратегически подход придвижва Индия към заемане на полагащото й се място като конкурентна, алтернативна дестинация за полупроводници“, каза той.

Най-голямото съобщение до момента обаче са плановете на Vedanta и Foxconn да създадат завод за полупроводници и дисплеи в Гуджарат.

Председателят на Vedanta Анил Агарвал отбеляза в Twitter, че „индийската Силиконова долина вече е една крачка по-близо“.

Преди обаче плановете на Индия да станат реалност, тя трябва да се справи с редица предизвикателства.

Страната е нова в сектора. Досегашното производство на полупроводници там до голяма степен бе съсредоточено върху производството за контролираните от държавата отбранителни и космически сектори.

Американските компании няма да могат да строят заводи за чипове в КитайОграничението ще важи за компании, получаващи държавно финансиране и ще е валидно за период от 10 години

„Изключително важно е правителството и индустрията заедно да създадат стабилна и местна технологична екосистема за успеха на индийската полупроводникова индустрия“, каза Сакет Гаурав, председател и управляващ директор на Elista, марка за електроника, домакински уреди и ИТ в Индия. Той се надява, че Индия може в крайна сметка да се превърне в един от най-големите производители на чипове в света.

Тъй като търговската индустрия е в началните си етапи в страната, това означава, че има „липса на екосистема и опит“, отбелязва Сенгупта.

Необходими са кадри, а също така суровини и водоснабдяване.

Усилията на Индия да се превърне в център за полупроводници идват в момент, когато САЩ и ЕС също се фокусират върху разширяването на индустриите си за производство на чипове. Експертите казват, че все още има пропуски, които трябва да бъдат запълнени.

САЩ, при предишната администрация на Доналд Тръмп, започнаха да прекъсват достъпа на Китай до американски технологии, включително оборудване за производство на чипове. Следващия месец администрацията на Байдън планира да разшири ограниченията върху доставките за Китай на инструменти за производство на чипове и полупроводници, използвани в изкуствения интелект от САЩ, се казва в доклад на Ройтерс.

От решаващо значение е Индия да успее да намали зависимостта на света от Китай, казва Санджай Кумар Калирона.