Само ден след като пусна нова продуктова линия за виртуална реалност (VR) - Apple Vision Pro, технологичният гигант потвърди придобиването на Mira - стартъп за добавена реалност (AR), който предлага хедсет от типа “свободни ръце”, захранван от смартфон.

The Verge съобщава, че най-новото придобиване на Apple в сферата е било оповестено с пост в Instagram на главния изпълнителен директор на Mira Бен Тафт.

Очакван да се появи на пазара в началото на 2024 г., хедсетът Apple Vision Pro ще се превърне в най-скъпото оборудване за смесена реалност със стартовата си цена от 3499 долара. Но докато Vision Pro е снабден с иновации, насочени към персонализираната виртуална реалност, слушалките на Mira са специално създадени за индустриални приложения. Настоящите случаи на употреба на устройствата включват производство на химикали, стомана и храни, минни услуги и отбрана. Друго известно внедряване на компанията е изграждането на AR слушалки за тематичните паркове Nintendo World на Universal Studios.

Технологични гиганти кръстосват шпаги във виртуалната и добавената реалностНаближаването на дългоочакваната поява на първото VR/VR устройство на Apple принуди конкурентите ѝ да се раздвижат
В отговор на запитване от The Verge от технологичния гигант заявяват: "От време на време Apple купува по-малки технологични компании, но по принцип не обсъждаме целите или плановете си."

Досега Mira е успяла да набере 17 млн. долара финансиране от няколко инвеститора, включително Blue Bear Capital и Sequoia, но инвестицията на Apple за придобиването на компанията остава неразкрита.

Според данни на PrivCo към 29 юли 2020 г. оценката на компанията е била в диапазона от 50 до 100 млн. долара. Освен това IPqwery потвърждава, че тя притежава 14 патента и 8 търговски марки.

Човешкото око се превръща във VR системаКомпанията Mojo Vision е извършила първия успешен тест на контактна леща с добавена реалност
Въпреки че Apple не споменава думи като "метавселена" или "виртуална реалност" по време на представянето на Vision Pro, технологичните предприемачи виждат голям потенциал устройството да ускори приемането на тази иновативна екосистема.

И възможностите на Vision Pro сякаш няма да ги разочароват.

От AR до VR и обратно

Vision Pro е устройство за разширена реалност, но всъщност може да превключва между разширена и пълна виртуална реалност (VR). Очилата се управляват без контролер, а приложенията работят в напълно нова операционна система, наречена visionOS, като потребителят може да ги избира и прелиства с пръст във въздуха. Устройството работи и с гласови команди, а Apple твърди, че "стотици хиляди познати приложения за iPhone и iPad" автоматично ще могат да бъдат включвани по този начин.

Освен това слушалките поддържат Bluetooth аксесоари, включително Magic Keyboard и Magic Trackpad, и позволяват включване към Mac.


Хедсетът има стъклена предна част и алуминиева рамка, съдържаща пет сензора, 12 камери, 4K дисплей за всяко око и компютър, който се охлажда с вентилатор. Маската на слушалките (която Apple нарича Light Seal) и каишката (която Apple нарича Head Band) са облицовани с плат и са модулни, а Apple твърди, че могат да се огъват, за да паснат на различни форми на лицето и размери на главата.

Meta Quest Pro може да е „единственият монитор, от който се нуждаете“Зукърбърг заяви, че новите VR очила са специално проектирани като първата голяма стъпка към „работно място със смесена реалност“
Zeiss на свой ред са създали персонализирани оптични вложки, които се прикрепят с магнит към лещите за хора, които носят очила.

Vision Pro се зарежда както с външна батерия, която издържа до два часа и може да се свърже чрез "гъвкав тъкан кабел", така че да се прибере в джоба, така и с външно захранване и да се използва през целия ден. Apple обещава, че дисплеите ще предоставят 4K видео.

Системата използва собствения чип на Apple M2, но включва и нов такъв, наречен R1.

Освен това, както обещава Apple, не потребителите на са изолирани от околните. Хедсетът ще показва очите със система, наречена EyeSight, а ако очилата са в пълен VR режим, светещ екран ще закрива визьора, за да подскаже това на останалите.

Не на последно място, устройството създава цифрова "личност" - по същество хиперреалистичен аватар, чрез лицево сканиране.