Пътуването назад във времето, и по-конкретно в началото на настоящото десетилетие, е изключително лесно.

Единственото, което трябва да направите, е да приберете съвременните си джаджи по шкафовете и да извадите стария си телефон, обемистия GPS и дигиталния фотоапарат, пише авторът на The Wall Street Journal Джоана Стърн.

Тя решава да проведе социален експеримент и да прекара 24 часа, използвайки единствено технологиите, които бяха достъпни преди 10 години. По думите ѝ резултатът е изключително интересен.

На моменти се е чувствала изгубена и самотна, тъй като не е имала възможността да комуникира в социалните мрежи по начина, който всички вече приемат за даденост.

От друга страна обаче, липсата на постоянна “свързаност” й е дала възможност да контролира по-голямата част от ежедневието си и да се фокусира върху детайли от обкръжаващата я среда, които обикновено подминава.

На първо място обаче, тя си задава въпроса как технологиите успяха да се променят толкова бързо за последните 10 години.

Отговорът на този въпрос е свързан с огромния скок в развитието на телекомуникационните мрежи, както и на маркетинговите усилия на компаниите от този сектор.

“Когато една технология се промени изцяло, тя може да промени много неща. Но когато това се случи с две или три взаимносвързани индустрии, може буквално да преобърне света”, казва бившият вицепрезидент на американската телекомуникационна компания AT&T Ралф де ла Вега.

В началото на десетилетието той работи заедно с основателя на Apple Стив Джобс по съвместния проект за разпространението на iPhone в американската търговска мрежа. Малко по-късно, през 2011 г., AT&T подписва и договор с Uber, която иска телекомът да осигури интернет свързаност между шофьорите на автомобилите ѝ.

“Останалото е история”, спомня си де ла Вега.

До голяма степен Apple е компанията, която успя да предвиди развитието на мобилните технологии през последните 10 години и да се възползва в максимална степен от него. Но дори и компанията, създадена от покойния Стив Джобс, не можа да прогнозира революцията, която мобилните приложения предизвикаха в глобалната икономика, пише още WSJ.

Едно от основните открития на Джоана Стърн, по време на нейното “пътуване във времето”, е огромното влияние, което смартфоните оказват върху хората – не просто върху това, което правят, мислят и споделят, а и върху това как се чувстват.

Първоначално тя е била ентусиазирана да направи колкото се може повече снимки със стария си фотоапарат, но в същото време се чувствала фрустрирана, че не може да ги сподели на момента със своите близки.

“Сякаш тези преживявания не са пълни, ако не можеш да получиш някаква реакция от останалите хора”, пише авторът на WSJ.

Според нея “умните” мобилни устройства и бързият интернет отчасти са елиминирали емоцията от това някой да ти липсва. Но в същото време това е едно от най-силните човешки чуства и когато го изпитваш, всъщност се чувстваш по-жив, смята тя.

Тя се отказа от смартфона си за 1 г., за да получи 100 000 долараЕлана Мугдан трябва да издържи още четири месеца. Засега обаче изглежда, че смартфонът не й липсва ни най-малко

Едно от най-големите неудобства, според нея, е било усещането за пълна дезиориентираност. Невъзможността да потърсиш това, което ти трябва, в Google Maps и да стигнеш до него по най-бързия начин, може да бъде изключително досадна и объркваща.

“По някое време дори ми се наложи да рисувам карти върху хартия и да записвам насоките, които ми даваха хората по бензиностанциите. Пътуванията ми се удължиха поне с половин час, но в същото време беше вълнуващо да се науча да използвам част от мозъка си, която очевидно беше закърняла”, казва Стърн.

Тя е категорична, че едно от най-позитивните усещания по време на нейното пътешествие до 2010 г. е липсата на постоянен поток от новини и информация в социалните мрежи.

“Вместо безцелно да “скролвам” в Twitter или да разглеждам историите на моите познати в Instagram, предпочитах да погледам през прозореца на таксито или да разменя няколко думи с рецепционистите от хотела.

И нито веднъж в рамките на пътуването ми до Детройт не видях таргетирана реклама за “класическа детройтска пица” и никой не ме покани в местния мол, за да си купя шал с намаление. Беше хубаво усещане да си върна контрола върху информацията, свободното време и собствения си мозък”, разказва авторът на WSJ.

Тя обаче е на мнение, че зависимостта на хората от високите технологии тепърва ще се засилва. Internet of Things вече не е разговор за бъдещето, а обективна реалност. Интернет излиза от рамките на мобилните устройства и се превръща в триизмерна мрежа, която обхваща повечето предмети около нас.

Дали сме научили уроците от последните десет години и готови ли сме за начина, по който джаджите тепърва ще ни променят? Според Стърн отговорът на този въпрос зависи най-вече от потребителите.

Тя обаче е сигурна, че през 2030 г. ще извади своя iPhone 11 от прашасалата кутия и ще се изненада колко много неща, с които е свикнала, не може да прави с него.