Водещата европейска футболна лига – тази на Великобритания, е похарчила 1 милиард паунда за трансфери на играчи през тази година. В основата на тази рекордна сума стоят трансферите на чуждестранни футболисти, което до голяма степен стават реалност за сметка на израстването на родни таланти.

Сред водещите европейски девизии по-малко от един от пет футболиста играят за отборите, от които са стартирали кариерата си, което е най-малко подобно съотношение от началото на статистиката на швейцарската CIES Football Observatory.

В британската Висша лига съотношението е дори по-малко – едно към десет.

Това до голяма степен е резултат на бума на футбола като бизнес. Богатите британски отбори често прибягват да покупка на талантливи футболисти от други далеч по-малко богати страни.

В последния трансферен сезон например британският Манчестър Сити е похарчил над 100 милиона паунда за двама млади нападателя – Кевид де Бройне от Волфсбург и Рахим Стърлинг от Ливърпул. Впоследствие техните клубове разходваха средствата за привличане на други таланти от конкурентни отбори.

„Академиите за млади таланти ще станат безпредметни при този начин на развитие на футбола“, според Тео ван Сеггелен, генерален секретар на FIFPro. „Трябва да преосмислим десйствията си. Нуждаем се от модел, при който клубовете имат реални стимули да развиват млади играчи“, допълва още специалистът.

Похарчените от английските клубове средства представляват около 40% от общия трансферен пазар във футбола. Около 65% от тези средства са насочени към играчи извън пределите на Великобритания.

Висшата лига се очаква да похарчи дори повече през следващата година, предвид на сключените договори за телевизионни права от 5.14 милиарда паунда, което означава средно 81 милиона паунда на отбор в лигата, съставена от 20 тима.