След час в Сочи започва церемонията по откриването на 22-рите Зимни олимпийски.

Очаква се Русия да покаже невиждано шоу.

Уебсайтът на Сочи 2014 обещава церемонията да бъде забележителна. Тя ще продължи около 4 часа и в нея ще участват 3 000 танцьори и артисти.

Виж още: Кои нации имат най-много медали от Зимни Олимпийски игри?

И преди Русия да ни зашемети със своята програма, нека да си припомним кои са 5-те най-скъпи церемонии за откриване до сега:

5. Сидни (2000)

20 млн. долара или 83 333 долара за минута

За първите игри в новото хилядолетие Австралия се постара да постави високо летвата. Всичко започна с един мъж, който влезе на стадиона на кон, като броят на ездачите бързо нарасна до 120. Както и при всяка друга церемония, шоуто се концентрираше над историята и културата на домакините.

Символиката беше богата – Големия бариерен риф, Джеймс Кук на кораб, гълтане на огньове и други. Имаше още хор с 3000 души и специални ефекти.

4. Атина (2004)

35 млн. долара, или около 145 833 на минута

В Атина основната тема беше връзката между модерното и античното. Античността бе пресъздадена от гръцки богини и доброволци, играещи ролята на статуи. Модерната част бе поверена на DJ Tiesto, който пускаше музика по време на парада на нациите.

Гърция трябваше да построи огромен басейн с подвижен покрив, прозрачни стени, и който да може да се източи за 2 минути.

3. Ванкувър (2010 година)

36 млн. долара, 115 000 на минута

Въпреки огромната сума, похарчена за шоуто, мненията за него бяха по-скоро критични. То бе определено като „скучно“ и в най-добрия случай „прилично“.

Сред най-запомнящите се моменти бяха огромно плюшено мече, появата на Уейн Грецки и скокът на сноубордистът Джону Лаял през експлодиращ олимпийски кръг.

Виж още: Ето кои са най-красивите спортисти в Сочи

2. Лондон (2012 година)

75 млн. долара, 312 500 долара на минута

Британците предадоха урок по история, като успяха да разкажат 2 000 години и да остане време за парада на нациите.

Режисьор бе Дани Бойл, имаше много пиротехника, танцьори, костюми и дори сцена на Кралицата на Англия, която скача с парашут.

1. Пекин (2008 година)

100 млн. долара, 416 667 долара на минута

Всички знаеха, че ще бъде грандиозно, но Пекин надмина всички очаквания.

В началото Китай бе наел Стивън Спилбърг за режисьор на шоуто, но той е напуснал в знак на протест срещу китайската политика към Судан. Китайците обаче се справиха и без него.

Сочи се заканва да засенчи Китай.