Най-добрият аржентински тенисист Хуан Мартин Дел Потро победи този уикенд на финала на Откритото първенство по тенис в Стокхолм. Това беше неготово успешно завръщане на корта след двегодишно отсъствие заради травма на китката.

Интересното в тази история е не толкова поредната титла на Дел Потро в турнир от ATP след 33-месечно прекъсване, колкото огромния трофей, който получи като награда за победата си.

„Снимката на Дел Потро от Стокхолм го показва с трофей, който е толкова голям, толкова тежък и толкова неудобен за вдигане, че прилича на трофеите от Големия шлем“, написа аржентинският журналист Себастиан Фест във вестник La Nación.

Това обаче далеч не е единственият подобен трофей. ВВС публикува списък с трофеите, които са си спечелили място в историята заради причудливата си форма.

Перлата и мидата

Мастърсът по голф в Катар е едно от най-важните състезания заради щедрата си парична награда от 2.5 млн. долара за победителя. Шампионът получава не само тлъст чек, но и трофей във формата на мида, чиято вътрешна част има сребърно покритие, а в средата се намира гигантска топка от слонова кост, наподобяваща перла.

Трофеят се нарича „бисерна мида“ в чест на един от символите на арабската държава. Последният собственик на тежкия трофей беше южноафриканският голфър Брандън Грейс, който победи и през 2015 г.

Най-малкият трофей е пълен с пепел

Трофеят „Пепелта“ е смятан за един от най-малките в спорта, а също и един от трофеите с най-дълга история. Трябва да се върнем към 1882 г., когато Австралия побеждава Англия на крикет за първи път в историята си.

Ден след поражението, което е много болезнено, тъй като англичаните са измислили този спорт, вестник Sporting Times пише с погребален тон: „Английският крикет почина на “Овала“, храма на този спорт във Великобритания – 29 август 1882 г., тялото ще бъде кремирано, а пепелта ще бъде изпратена в Австралия“.

Англия скоро успява да си отмъсти. Още на следващата година отборът побеждава като гост. Жени, включени в английската делегация, които живеели в Австралия, дали на играчите малка урна, в която се съдържала пепелта от батите, които се използвали в третата част.

Пепелта се върнала в Англия през 1883 г. Оттогава Австралия и Англия играят всяка година и победителят получава малкия трофей, който съдържа тази пепел. Той се вдига със същата еуфория като трофея от Шампионската лига, въпреки че много често изобщо не се вижда в ръцете на играчите.

Вентилатор?

Откритото първенство по тенис на Германия е един от турнирите с най-дълга история. Той се играе повече от 80 години в град Хамбург. Интересното на този турнир е, че от пет години се връчва трофей, който прилича на вентилатор и той вече предизвика вниманието на редица медии от цял свят.

Трофеят обаче е посветен не на електродомакинския уред, а на основната търговска дейност в германския град: корабите. Пристанището на Хамбург е известно с морската си търговия, то е второто по големина в Европа и девето в света.

Поради това трофеят има формата на корабно витло. Последният притежател на титлата от Откритото първенство на Германия е сърбинът Мартин Крижан.

Смелото прасенце

В спорта има какви ли не съперничества: Реал Мадрид срещу Барселона, Али срещу Фрейзър, Моуриньо срещу Гуардиола. Но може би най-любопитната форма за награждаване на историческо съперничество е измислената от отборите по американски футбол на университета в Айова и на университета в Минесота, САЩ.

Всеки път, когато двата отбора се срещат, те си оспорват трофея Floyd of Rosedale, който не е нищо друго, освен прасенце от бронз. Историята датира от 1935 г., когато Минесота е почти непобедима и жителите на Айова не можели да го понесат.

След една много оспорвана среща през 1934 г. губернаторът на щата Минесота Флойд Олсън решил да успокои напрежението и преди мача същата година предложил бас на губернатора на Айова Щлайд Херинг. Загубилият трябвало да плати с прасе от своя щат, което да връчи лично на победителя.

Минесота победила и Херинг отнесъл прасе, предоставено от собственика на ферма „Роуздейл“. По този начин се появило името на трофея, който се връчва всяка година.

Камък на пътя

Трофеите обикновено се правят от някакъв метал: бронз, сребро или просто ламарина, потопена в златен разтвор. Но колоездачната обиколка Париж-Рубе, която се провежда от 1896 г., има една особеност: трофеят е истински камък.

Причината? Голяма част от маршрута на колоездачите преминава през трасета, осеяни с малки камъчета, които са истински кошмар за спортистите. Поради това тази обиколка е известна като „последната лудост“ и „класиката на класиките“. Победителят печели един от камъните, които са му създали толкова главоболия по време на състезанието.