Зимните олимпийски игри в Пьонгчанг вече са в историята, а медалите са раздадени. Кой обаче е големият победител?

Безспорно, ако трябва да посочим една държава, която заслужава тази титла, Норвегия би трябвало да застане на най-високото стъпало на почетната стълбичка. Скандинавците си тръгват от Южна Корея с общо 39 отличия, от които 14 златни.

Норвежците подобриха рекорда на САЩ по брой медали от една зимна олимпиада (37 през 2010 г. във Ванкувър) и изравниха този на Канада за завоюваните златни отличия (14 отново във Ванкувър 2010 г).

На второ място остава Германия също с 14 златни медала, но с 31 общо, а останалите места в топ 5 заемат Канада (29 медала, от които 11 златни), САЩ (23 общо, 9 златни) и Холандия (20 медала, от които 8 златни).

Доста по-различна обаче изглежда класацията на победителите, ако бъдат подредени по брой отличия на глава от населението и според размера на брутния вътрешен продукт.

Според Bloomberg начело на класирането по тези два показателя безапелационно излиза Лихтенщайн със своя единствен бронзов медал на олимпиадата в Пьонгчанг. Той беше спечелен от 28-годишната скиорка Тина Вайратер, която взе отличието в супергигантския слалом при жените.

Населението на Лихтенщайн е малко под 40 000 души, а брутният вътрешен продкут на страната възлиза на 5 милиарда долара. Това означава, че страната е спечелила 26.15 медала на всеки милион души население и 20.09 медала на всеки 100 милиарда долара БВП.

Дори Норвегия не може да се противопостави на това представяне - тя печели "едва" 7.33 медала на милион души и 10.38 медала на 100 милиарда БВП и остава твърдо на второ място.

Швейцария (1.82 медала на всеки милион жители), Австрия (1.6) и Швеция (1.41) попълват челната петица по първия показател. В съотношението медали спрямо БВП трето, четвърто и пето място са за Австрия (3.23 медала на всеки 100 милиарда долара), Швейцария (2.9) и Словения (2.84)

Домакините от Република Корея също се представиха достойно - техните спортисти поставиха нов рекорд по спечелени медали за страната на зимни олимпийски игри, завоювайки общо 17 отличия - 5 златни, 8 сребърни и 4 бронзови. Предишното постижение на тима беше 14 медала от игрите във Ванкувър през 2010 г.

Съпоставени с икономиката и населението на Южна Корея обаче, резултатите не изглеждат чак толкова впечатляващи. По брой медали на всеки милион души население страната е на 15-о място (0.33), непосредствено след Германия и преди Беларус. В подреждането по брой отличия на 100 милиарда долара от БВП също е на 15-а позиция (0.84) - след Нова Зеландия и преди Германия.

За съжаление, България остана без медали на олимпийските игри в Пьонгчанг. Най-добрите класирания на българските състезатели са шестото място на Александра Жекова в сноуборда и 14-а позиция на Владимир Зографски в ски скока от малка шанца, припомнят от Sportal.bg.

Чисто хипотетично обаче, ако българските спортисти бяха взели поне едно отличие, то щеше да класира страната ни доста напред в класацията на Bloomberg. Дори един медал би ни осигурил 19-ото място в подреждането по брой медали на милион жители (0.14), непосредствено след Италия (0.16) и преди Русия (0.12).

А по втория показател (медали спрямо БВП) бихме се наредили на престижната девета позиция (с 1.9 отличия на 100 милиарда БВП), изпреварвайки държави със стабилни традиции в зимните спортове, като Чехия, Канада и Германия.

Така или иначе, класацията на Bloomberg показва, че големите и богатите държави не винаги са сред първенците в спортните постижения, но традициите и историята със сигурност помагат. Норвежкият триумф в Пьонгчанг е доказателство за това.