Когато на 23 март тази година в цяла Великобритания беше наложена строга карантина заради разпространението на коронавируса, Кейт Инграм, който е собственик на магазин за музикални плочи, затваря обектите си в Единбург и Дънди и започва да продава изцяло през платформата на Amazon.

"Без Amazon нямаше да оцелея", казва Инграм, чийто продажби нарастват с 40% на годишна база, благодарение на онлайн търговията.

По този начин той успява да запази голяма част от персонала си и не само да запази, но и да развие своя бизнес. В подобна ситуация попаднаха много търговци, а технологичните гиганти, като Amazon, Facebook, Apple и Microsoft, увеличиха своето глобално влияние, осигурявайки безценната връзка между приятели, семейства и колеги, пише BBC.

За инвеститорите и собствениците на тези компании всичко това е прекрасно - още повече, че цените на акциите им достигнаха нови рекордни нива през юни. Само за периода от 18 май до 19 юни основателят на Amazon Джеф Безос увеличи нетното си богатство с близо 35 милиарда долара, а собственикът на Facebook Марк Закърбърг - с 25 милиарда.

Дали обаче зависимостта на човечеството от технологичните компании не става твърде голяма?

Миналата седмица правителството във Великобритания обяви, че ще използва мобилно приложение за проследяване на разпространението на COVID-19, разработено съвместно от Apple и Google. Германия, Дания и Италия също използват подобна система.

Големите технологични компании спечелиха доста по време на пандемията, което означава, че сега разполагат със средства, които могат да инвестират в различни странични проекти и начинания, а също така да придобиват и нови бизнеси.

Facebook, например, обяви една от най-големите си покупки през май - 10% от капитала на индийския телеком Jio.

Според експертите, цитирани от BBC, в резултат на пандемията ще има много стартъп компании и предприемачи, които ще бъдат склонни да продадат част от своя бизнес.

"Големите компании ще търсят агресивно възможности за нови придобивания, а стартъпите ще бъдат по-склонни да приемат техните оферти. Заради в пандемията много от тях се затрудняват да изпълнят поставените условия в бизнес плановете и изкупуването започва да изглежда все по-атрактивно като вариант", обяснява Сандип Вахисан от консултантската компания Open Markets Institute, която изследва проблемите на корпоративната концентрация.

Още преди избухването на пандемията от COVID-19 някои от технологичните гиганти бяха обект на разследване от страна на антимонополните органи - както в САЩ, така и в Европа. Част от тези проверки може и да се забавят заради ситуацията около коронавируса, но рано или късно ще бъдат направени.

"Антимонополните разследвания ще бъдат подновени, защото предстоят президентските избори в САЩ. И двете водещи партии ще се опитат да привлекат вниманието на избирателите върху усилията за регулиране на едрия бизнес", смята адвокатът Джонатан Озбърн от юридическата кантора Gunster.

Във Великобритания регулаторите разрешишха на Amazon да придобие куриерската компания Deliveroo, след като тя обяви, че ако сделката не бъде одобрена, ще последва фалит.

ЕК стартира две разследвания срещу Apple Европейската комисия стартира още две процедури срещу американския технологичен гигант Apple

В Съединените щати ситуацията се усложнява и от факта, че президентът Доналд Тръмп води своя "лична война" срещу социалната мрежа Twitter. През май компанията постави предупреждения под някои от неговите туитове, че съдържат невярна информация.

Технологичните гиганти обаче разполагат с достатъчно "лостове" за влияние, дори и на най-високо държавно равнище.

"Когато се срещам с представители на администрацията във Вашингтон, те се оплакват, че има повече лобисти, подкрепящи определени нормативни актове, отколкото юристи, които да ги пишат", казва професорът по маркетинг от нюйоркския университ Стърн Скот Галоуей.

Според него Европа може да се окаже пионер в налагането на по-строги санкции върху технологичните гиганти.

"В Европа негативите от съсредоточаването на влиянието в ръцете на големите технологични компании се виждат най-ясно, а позитивите от това са най-малко. В САЩ тези фирми са мощен двигател на икономиката, осигуряват хиляди работни места и не на последно място, са повод за национална гордост.

Те създават икономически екосистеми, които осигуряват приходи за много други бизнеси. В Европа тези аргументи в тяхна подкрепа не съществуват", смята Галоуей.

По-рано тази седмица Европейската комисия обяви, че започва две нови разследвания срещу Apple за злоупотреба с монополно положение.

По данни на Wall Street Journal Amazon вероятно ще е следващата голяма технологична компания, която ще попадне "на мушката" на европейските институции заради отношението си към външните търговски платформи, които ползват нейните продукти.

Технологичните гиганти - в лицето на Amazon, Facebook, Apple и Alphabet, засилиха значително своето влияние по време на пандемията, но може да се окаже, че по този начин са си създали проблеми в дългосрочен план, пише още BBC.