Мина една година, откакто Доналд Тръмп шокира света, печелейки президентските избори в САЩ. Тогава новината провокира масови разпродажби на азиатските пазари, след което последва още по-драматично завръщане във възходяща посока.

Щатските акции поскъпнаха, докато тези на развиващите се пазари се сринаха.

След избора на Тръмп мнозина вярваха, че това ще бъде повратна точка за световната икономика и капиталовите пазари - в негативен смисъл.

Нобеловият лауреат Пол Кругман дори предвиди тогава, че пазарите „никога няма да се възстановят” - думи, за които на по-късно се извини. Защото резултатите са малко по-различни, пише FInancial Times.

Първоначалната реакция на слогана „Америка на първо място” предполагаше, че пазарите по света, особено тези в развиващите се страни, ще понесат редица удари.

Това обаче не се случи, като навсякъде сме свидетели на рекордни стойности на борсовите индекси, като щатският S&P 500 поставя рекорд след рекорд. Растежът в Европейския съюз и Китай допълнително разсея първоначалните съмнения.

Първоначалните незадоволителни резултати на щатските акции бяха силно повлияни от отслабения долар, който започна да поевтинява след изборите, най-вече заради силния европейски растеж, подпомогнал цената на еврото.

По ирония на съдбата, руската рубла спечели най-много спрямо долара, откакто Тръмп е президент. От другата страна на монетата е турската лира, която поевтиня най-много спрямо щатския долар.

Особено голямо внимание бе обърнато на Мексико, чиято икономика има голяма зависимост от тази на САЩ. Заканите на Тръмп за ограничаване на миграцията доведоха до срив на мексиканското песо.

След това обаче валутата започна рязко да се възстановява, само за да дойдат преговорите за търговското споразумение NAFTA, което отново отслаби песото.

Въпреки гнева и страстите, които съпровождат неизменно Тръмп през цялата година, щатските капиталови пазари се възстановиха до ниво, което може да се окаже рекордно.

По отношение на среднодневните движения на S&P 500, 2017 г. може да се окаже дори по-спокойна за щатските акции от 1964 г., която до този момент се води за най-спокойния период на щатските пазари.

Популярният индекс Vix, който измерва пазарната волатилност от 1990 г. насам, удари рекордно ниско ниво през септември тази година. Това реално е донесло много пари на всеки, който е скъсявал позицията на Vix в деня на изборите.

Ако пазарите останат спокойни, то потребителите ще са дори още по-щастливи. Според изследване на Gallup, икономическото доверие в САЩ достигна на най-високото си ниво от десетилетие насам веднага след изборите, като 1 година по-късно е все още на същото ниво, напомняйки за равнищата от преди кризата.

Въпреки яростта на либералните опоненти на Тръмп, видима ясно в медиите и развлекателната индустрия, ентусиазмът на неговите подръжници все още пази баланса.

Положението с бизнеса е същото, като икономическото доверие е скочило до нива от преди кризата.

От гледна точка на основните икономически показатели на САЩ, влиянието на Тръмп не е толкова видимо, колкото при капиталовите пазари.

Безработицата в страната започна да намалява още по времето на първия мандат на предшественика му Барак Обама, за да стигне пика си в мандата на Тръмп.

Първоначално инфлацията в САЩ скочи след избора на Тръмп, след което през лятото пое курс надолу. Сега обаче показателят отново започва да се увеличава, като остава мистерията как безработицата може да е толкова ниска, без да провокира висока инфлация.

Така тази тенденция, която започна при Обама, продължава и при новия президент на САЩ.

Междувременно най-голямото икономическо разочарование за администрацията на Тръмп е продължаващото анемично представяне на заплатите. В годините след стагнацията, причинена от кризата, започна да се забелязва тенденция за повишаване на възнагражденията, особено през последната година от управлението на Обама. „

По времето на Тръмп обаче ръстът в заплатите отново започна да се забавя. Така това си остава критичен проблем за неговата администрация и новото ръководство на Федералния резерв.

Пазарите в САЩ изпращат смесени сигнали относно политиките на Тръмп. По отношение на данъчната реформа, пазарите все още не демонстрират убеденост, че тя ще доведе реално до по-ниска данъчна тежест.

Политиката на Тръмп спрямо мигрантите от Мексико води до интересни резултати. Само заради реториката на президента арестите за нелегално преминаване на границата със САЩ са намалели рязко.

С други думи, доста по-малко мексиканци спрямо обикновено се опитват да влязат в САЩ нелегално. От друга страна, паричните трансфери към Мексико скочиха осезаемо, като демонстрация, че много имигранти навярно се опасяват, че могат да загубят работата си в САЩ, поради което планират да се завърнат в родината си.

Крайно противоречивите позиции на Тръмп за климатичните промени и проблема с употребата на въглища доведе до скок в цената на акциите на компании в добивната промишленост.

От друга страна, това, че САЩ остават извън Парижкото климатично споразумение, не повлия на представянето на акциите на компаниите, занимаващи се със зелена енергия, които отчитат сериозен ръст, откакто САЩ имат нов президент.