Днес е Международният ден на динята и в тази връзка ви предлагаме десет любопитни факта за плода...или по-точно зеленчука.

Заради сладкия си вкус, дините са смятани за плод и те действително растат като плод от цветчета, опрашвани от пчели. От ботаническа гледна точка дините са плод, защото имат семена. Но много градинари ги смятат за зеленчук и ги отглеждат в градината си заедно с летни зеленчуци, като грах и царевица.

Без да споменаваме, че дините са част от ботаническото семейство Тиквови, заедно с краставицата и тиквата.

1. Дините са били отглеждани в Египет повече от 5000 години. Египтяните изобразявали дини в рисунки на стените на гробовете и дори оставяли диня до мъртвеца, за да се храни по пътя към подземния свят.

2. За родина на дините се смята Южна Африка, а в Китай са отглеждани още през
X век. В страната гостите носят дини като дар на домакините си.



3. Смята се, че дините се разпространяват масово у нас по време на нашествието на турците на Балканския полуостров. Днес производството им е съсредоточено в Любимец, Харманли, Хасково, Пловдив, Пазарджик, Видин, Свищов, Силистра и Добрич.

4. На днешния ден в село Салманово, Шуменска област, и в село Никюп, област Велико Търново, се провежда традиционен фестивал на динята.

5. Най-големият производител на дини в света е Китай, следван от Турция, Иран, Бразилия и САЩ.

6. Дините се състоят от 92% вода. Понякога мореплавателите носели дини вместо манерки. Дините обикновено имат червена месеста част, но някои дини имат жълта, бяла, оранжева или дори зелена месеста част.

7. Динята е здравословна храна. Една чаша с диня съдържа само 40 калории, но тя има повече ликопен от всеки други плод или зеленчук. Ликопенът е мощен антиоксидант, който може да намали възпалителните процеси и да унищожи свободните радикали. Освен това динята има високо съдържание на витамин С и е добър източник на фибри.

8. Заради високото си съдържание на вода динята има силно прочистващо действие за организма, спомага за по-добър метаболизъм и се използва като диуретик. На хора, болни от бъбречно заболяване, се препоръчва да ядат диня, за да прочистят бъбреците си от натрупаните песъчинки и камъни.

Дините са наричани и естествена виагра, защото имат същите свойства за подобряване на представянето в леглото като лекарството.

9. Всички части на динята стават за ядене. Кората на динята също става за ядене – в Китай тя се пържи, вари или най-често се маринова. При пържене кората се бели и се готви със зехтин, чесън, люти чушки, лук, захар и ром. В Русия маринованата кора също е популярна.

Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно или се добавят в други ястия. В Западна Африка от семената се прави масло, което се използва при приготвянето на супи или други ястия.

10 любопитни факта за кайсиитеИмате време да им се насладите до края на август

10. Най-голямата диня, отглеждана някога, е произведена от Крис Кент в щата Тенеси през 2013 г. Тя тежи 158 кг.

Джейсън Скайот е експерт по плюене на семки от дини. Той дължи световния рекорд за плюене на семки от диня – 23 метра, поставен през 1995 г.