Боровинките са на челно място по съдържание на антиоксиданти сред плодовете.

Те са сладки, сочни и се срещат в изобилни количества през лятото.

Можете да ги печете в пай, да ги сложите в студена напитка или да ги консумирате в прясно състояние.

Предлагаме ви десет любопитни факта за плода.

1. Боровинките се отглеждат от хиляди години, а тяхна родина е Северна Америка. Те са символът на американския щат Ню Джърси.

2. САЩ произвеждат близо 90% от боровинките в света.

3. У нас боровинките се срещат по високите планини - над 1000 м надморска височина за сини боровинки и над 1700 м за черните.

Срещат се из иглолистните и широколистните гори и високопланинските пасища на Рила, Пирин, Родопите и Западна Стара планина, където съжителстват черни, сини и червени боровинки.

4. Боровинките са многогодишно растение, представено от над 30 разновидности, което обича хладен климат. В зависимост от сорта и местоположението им, плодовете зреят между юли и септември.

5. Боровинките са вкусни и с ниско съдържание на калории – само 80 в една чаша.

6. Боровинките са сини само отвън, кожата им в действителност е зелена. Синият цвят на плода се дължи на антоцианините - мощни антиоксиданти, които помагат за намаляване на риска от рак.

7. В една чаша боровинки се съдържат 25% от препоръчвата дневна доза витамин С и магнезий, както и 4 грама фибри (15% от препоръчваната доза за деня).

8. Сините и черните боровинки помагат за превенция на рак на дебелото черво, действат благотворно при инфекции на уринарния тракт, имат противовъзпалително действие.

9. Боровинките имат нисък гликемичен индекс и това е добра новина за хората с диабет, които се страхуват да ядат плодове. Изследване показа, че боровинките подобряват инсулиновата чувствителност при хора в преддиабетно състояние.

10 интересни факта за годжи бери Китайският плод е смятан за суперхрана

10. Избирайте боровинки с наситен син или тъмносин цвят. Можете да съхранявате пресните плодове в хладилник до три дни или да ги замразите за три до пет месеца, което не разрушава антиоксидантите.