Специалистите на консултантската компания Global Insight и датската Saxo Bank представиха вчера прогнозите си за 2009 г. Във всяка по 10 точки. Сред ключовите изводи - Европа и САЩ ще се сблъскат с една от най-тежките рецесии, а барелът петрол може да спадне до 25-30 долара. Експертите на „Независимая газета" предложиха своя прогноза.

Главният икономист на IHS Global Insight Нариман Бехравеш е предположил, че през следващата година глобалният ръст на икономиката няма да излезе извън границите на коридора - 0-0.5%, докато през отиващата си година той ще бъде 2.7%. Той прогнозира, че рецесията, в която са навлезли САЩ през декември 2007 г., може да се окаже най-дълбоката в следвоенния период. През 2009 г. американската икономика, вероятно, ще се свие с 1.8%.

Европа я очаква най-сериозният спад за последните 20 години, а Япония - за последните 10 години. Япония, а също така Ирландия, Италия и Германия, вече официално навлязоха в период на рецесия, а сега ще бъдат последвани и от останалите икономики от Европейския съюз. Global Insight прогнозира спад на БВП за Еврозоната с 1%, а за Япония - с 1.3%.

След песимистичните предсказания за развитите икономики британският специалист дава мрачни оценки и перспективи за развиващите се страни. „Ръстът на БВП в повечето развиващи се страни през 2009 г. ще бъде, примерно, половината от показателите за 2007 г. и началото на 2008 г. Така китайската икономика, регистрирала ръст от 11.9% през миналата година, през следващата, вероятно, ще нарасне само с 6.9%", смята Бехравеш.

Според Global Insight цените на петрола през следващата година „лесно ще спаднат под 40 долара за барел и възможно ще спадат до 30-доларовата граница". Още по-песимистична прогноза за цената на петрола даде датската Saxo Bank, според която цената на барела ще спадне до 25 долара. Във връзка с това експертите на Saxo Bank смятат за вероятни „сериозни социални вълнения в Иран",тъй като петродоларите представляват голяма част от експортните му доходи. Самите датски специалисти наричат своите предсказания скандални.

Действително, тяхната прогноза за спада на ръста на БВП на Китай до нулата по друг начин не можеш да наречеш. „Експортно ориентираните сектори на китайската икономика значително ще пострадат от свободното падане на активността в глобалната търговия", заяви Saxo Bank. При това датчаните прогнозират, че през следващата година за пръв път националните валути на редица азиатски страни ще бъдат обвързани с китайския юан.

Жак Сапир, професор по икономика във Висшата школа за обществени науки - Париж, в интервю за „Независимая газета" е съгласен с това, че през настъпващата година една или няколко азиатски страни могат да обвържат валутите си с юана. В същото време Сапир отбеляза, че много неща ще зависят от вътрешната ситуация в Поднебесната: „Китайците предприемат огромни усилия за стимулиране на вътрешното търсене. Предполагам, че ръстът на икономиката в Поднебесната ще намалее, но не по-малко от 5-6%. Но и 5% ръст вече е по-нисък от критичния праг за КНР от гледна точка на вероятността от социални вълнения".

Сапир предположи, че петролът едва ли ще спадне до 25-30 долара. „Ръстът на световния БВП няма да спадне под нивото от 1-2%. Цената на петрола, вероятно, ще остане на днешното равнище между 45-50 долара за барел. Не е изключено, че в края на 2009 г. „черното злато" ще нарасне до 70-80 долара, тъй като тази цена е необходима за поддържането на доставките на днешното равнище в течение на следващото десетилетие. При отсъствието на подобна цена добивът на нефт ще продължи да намалява и през 2010 г. „черното злато" може да премине 150 долара за барел", смята Сапир.

Според експерта в близко бъдеще ще започне реформирането на петролния и като цяло на суровинния пазар с цел изтласкването на спекулантите, защото засилването на спекулативните играчи дестабилизира ситуацията. Експертът илюстрира това положение с примера: „През 90-те години на ХХ век на един реално продаден барел се падаха пет фючърсни договора, а през 2004 г. - вече 18 фючърса".

Той отбеляза, че заради огромния бюджетен дефицит в САЩ и неяснотата относно надеждността на американския държавен дълг доларът трябва да спада. За момента е трудно да се каже, дали този спад, който ще бъде през пролетта-лятото на 2009 г., ще е плавен или през пролетта на следващата година ще започне паника на валутния пазар. В такъв случай еврото ще се разменя за 1.6-2 долара.

Датчаните и британците правят други прогнози: съотношението евро/долар, според изчисленията на датските експерти, трябва да се понижи до 0,95 долара за евро, а след това да се повиши до 1.30. Global Insight също обещава, че след година за евро ще предлагат 1.3 долара.

Спадът на търсенето на руски метали и химическа продукция в ЕС ще удари по руската икономика, според Сапир. „През декември-януари в Руската Федерация ще бъда обявен нов антикризисен план. През първото тримесечие БВП ще се свие малко. До края на 2009 г. икономиката на Русия ще се забавя, но както и преди ще демонстрира ръст от 3-4%", каза Сапир. Той очаква преориентиране на руския бизнес от външния към вътрешния пазар и по-голяма активизация на ролята на държавата в икономиката.

Източник: БГНЕС