Милано направи това, за което милиони хора по света мечтаеха от години – забрани използването на селфи стикове насред града.

По-конкретно, модната столица на Италия реши да сложи край на „държането, носенето, оставянето на земята, изхвърлянето или получаването на всякакви стъклени бутилки или контейнери, кенчета и селфи стикове“ в центъра на града.

Освен това властите в града забраниха фойерверките и обявиха, че регулациите ще останат в сила до 13 август, ако не бъдат удължени, защото много туристи се държат като глупави тийнейджъри.

Дали авторитарната забрана показва липса на всякакво чувство за хумор или е мъдро решение, което ще направи Милано по-щастливо място?

Според Daily Telegraph, решението на властите в града не е достатъчно. Изданието изброява още неща, свързани с пътуването, които трябва да бъдат забранени за общото благо.

1. Селфи стиковете



Да, Милано вече го направи. Но си струва примерът му да бъде последван. Земята е на 4.5 млрд. години, оцеляла е много хилядолетия без никаква необходимост от тънкия метален стик, върху който хората могат да закачат телефона си и да правят снимки на самите себе си, които не се различават особено от фотосите, които биха направили, ако държаха устройството в ръце.

Чарлз Дарвин е завършил изследванията си, без да се снима с галапагоска костенурка. Леонардо Да Винчи не е уловил Мона Лиза отгоре и вляво, с нацупени устни и ръце, извити във веобразна форма. Светът няма да свърши, ако направите нормална снимка, без да рискувате зрението на стотици минувачи с малкия си метален стик.

Освен това, когато използвате селфи стик, всички можем да видим онова плешиво място на главата ви, което опитвате да скриете. Така че просто спрете.

2. Ръкопляскането в края на полетите

Нека направим малка аматьорска психоанализа. Аплодирането, когато колелата на самолета докоснат пистата, е просто странно. Сякаш поздравявате пилота за това, че е свършил работата си.

Все едно да поздравявате таксиметровия шофьор, когато ви остави на определеното място, да ръкопляскате на пощальона, че е пуснал един куп сметки в пощенската ви кутия или да прегърнете през сълзи водопроводчика, когато тръбата ви престане да капе.

Освен това аплодирането предполага много ниски очаквания за развитието на полета. „Уау! Полет 747 измина цялата си дестинация! Това е невероятно, тази авиокомпания е удивителна!“. Имайте по-големи изисквания.

3. Безмитните лъжи на летището...



Нека да престанем да се лъжем, че безмитните зони на летищата са невероятен рай на евтиното пазаруване и спиращите дъха изгодни сделки, любезно предоставени ни от Боговете на търговията.

Колко още ще въздишаме по идеята, че бутилката водка за 50 евро си е направо евтинийка, защото се предлага на по-ниска цена, отколкото на улицата? На коя улица – Шанз-Елизе, Парк Лейн, Кроазет, Пето авеню?

Просто проверете на щанда с алкохола във вашия супермаркет. Същата бутилка ще се предлага на по-ниска цена, отколкото на терминала точно след митническата проверка.

Нали се сещате, зоната, от която разсеяните съпрузи отчаяно купуват флакончета парфюм за съпругата, приятелката, любовницата си и после твърдят, че са го открили в малко магазинче на някой голям площад в Милано.

4. ... и в самолета



Нека да е ясно. Безмитните услуги в самолет, летящ във въздуха, не са „бутикови“. Бутик е магазин, който откривате в квартал Маре в Париж или в сърцето на Мейфеър в Лондон.

Предлаганите стоки в самолетите върху метален поднос не са бутикови, особено ако не включват нищо по-екзотично от плюшена играчка и най-новия невероятен парфюм, носещ подписа на Кейти Пери. И не, думата „бутиков“, изписана с красив почерк върху чаша, предлагана в самолета, не я прави такава.

5. Гурме храна в самолетите



Като говорим за неща в самолетите, представяни за много по-добри, отколкото са в действителност, описанието на някои храни, предлагани вместо обикновена вечеря, също е доста недостоверно.

Това не е „сандвич с домашен рокфор и синьо козе сирене“. Това е сирене, запечатано с найлон в град Слау, Англия, преди около три дни. И ще ми вземете 10 евро за това? Или 15 евро, ако искам да добавя към него пакет чипс и бутилка вода и да имам „мега-ядене“? Не е нито „мега“, нито е точно „ядене“.

6. Заблуждаваща идентичност на летищата

Какво е това? Пътуваме до летище Барселона-Жирона? Звучи интригуващо. Кое е то? А, не било това. Става дума за писта насред поля далеч на юг от Жирона и на много дълъг път от Барселона.

Защо авиокомпанията го е обявила по този начин? Да не би да очаквате, че първо ще погледна на Google Maps? И колко, казвате, струва таксито до Саграда фамилия??!!

7. Да заспиш на седалката до пътеката

И по-големи престъпления са извършвани в самолетите, но да се настаните на седалката в края на редицата и да заспите преди излитането е лошо поведение от най-висока степен. Да, съжаляваме, че нямате място до прозореца.

Не, няма да го разменя с вас, трябвало е да си купите билет по-рано. Да, наистина имам нужда от тоалетна. Не, не е ваша работа защо не съм посетила тоалетната на терминала и колко течности съм изпила в бара на летището.

Да, трябва да мръднете, не съм готова да ви прескоча. Да, ще стане неприятно, ако не се преместите и не, не мога да обещая, че ще е за последно. Да, ще ви прережа гърлото, ако отново ми се разкрещите и не, няма съд на този свят, който да ме осъди за това.

8. Английска закуска в испански курорти



Цяла Европа смята, че британците са малко странни с цялата тази работа около брекзит. В Южна Испания сте, има кафене, което предлага разнообразни вкусни сладкиши, прекрасно месо и множество изискани видове кафета. Сигурни ли сте, че искате четири наденички, три яйца и бекон? За бога, хора, навън е 35 градуса.

9. Филми с участието на Адам Сандлър, прожектирани в самолета

Адам беше смешен някога, за кратко, през 1998 г., за около 29 минути в „Сватбеният певец“. Пускането на всичките му филми в самолет през 2017 г. не е точно забавление по време на полет, а по-скоро безмилостен тормоз на хванатата в капан аудитория.

10. Снимки в Instagram на вечерята ви



Петгодишни деца, които играят с храната си и я оставят в чинията, докато изстине, си лягат без приказка и шоколад. 23-годишните, които правят същото, получават един милион последователи в Instagram и фалшивото усещане за значимост. Светът е странно място понякога.