Светът започва едва-едва да се съвзема от последната финансова криза, а въпросът за следващия икономически шок вече е на масата на икономистите.

Анализатори от Deutsche Bank публикуваха обстоен доклад по темата, който не е особено оптимистичен, съобщава френският вестник Les Echos.

Те припомнят, че кризите се връщат регулярно. Още повече, че с експоненциалния растеж на финансите, интернационализацията на банките, отказа от златния стандарт световната икономика става все по-нестабилна, а това води до увеличаване на честотата и мащаба на кризите.

Въпреки въведените регулации след 2008 г., които трябваше да направят света по-сигурен, и въпреки че различните икономики показват признаци на солиден растеж, „би било акт на огромна вяра да твърдим, че кризите вече няма да са редовно събитие във финансовата система“, предупреждава германската банка.

Икономистите от Deutsche Bank се въздържат да дадат точен график, нито пък дават предположения за точния произход на следващата финансова криза. Те все пак посочват десетина големи източника на безпокойство за финансовата стабилност.

1. Централните банки и нормализацията на валутните политики

След кризата от 2007-2008 г. емисионните институти провеждат ултраудобна валутна политика. От една страна, основните лихви никога не са били толкова ниски.

От друга страна, централните банки предприеха мащабни програми за обратно изкупуване на активи. Така тези в САЩ, Европа, Англия и Япония управляват активи за над 14 трилиона долара.

Нормализацията на валутните политики (краят на количествените облекчения, повишаването на лихвите) „е скок в неизвестното и историята показва, че ще има значителни последици предвид високите цени на много активи в обращение“, пише Джим Рийд, стратег в Deutsche Bank.

Дори централните банки да се уплашат и да решат да не втвърдяват политиката си, „оставаме в безпрецедентно положение, което ще направи финансите нестабилни, въпреки че в момента имаме рекордно ниски нива на волатилност“, продължава анализаторът.

2. Засилването на популизма

Изборите в Германия, след които крайната десница влезе в Бундестага, припомнят, че Европа не е приключила с популистките движения, въпреки поражението на Националния фронт във Франция и спада на популярността на популистите в Холандия.

„Единственият друг възход на популизма, сравним с този в момента, започна през 20-те години на миналия век и достигна кулминацията си по време на Втората световна война. Макар че популизмът в последните години е непредвидим, възходът му увеличава рисковете върху световния ред и може да доведе до финансова криза“, пише Deutsche Bank.

Банката припомня, че тези движения за момента не са дестабилизирали пазарите.

3. Липса на боеприпаси в случай на рецесия

Водещата германска банка се пита дали изпитваме недостиг на решения за предотвратяване на нов шок. По време на кризата държавите натрупаха сериозни дългове в опит да спасят икономиките си.

Deutsche Bank не е сигурна, че правителствата имат достатъчни маржове за маневри, за да действат също толкова агресивно в случай на нужда.

4. Италия – предстоящо избухване на криза

Полуостровът е жертва на троен проблем. На първо място, популизмът там е в разцвета си, стимулиран главно от движението „Пет звезди“, което прави политическата система още по-нестабилна. Второ, растежът не е особено солиден, за да се говори категорично за възстановяване на икономиката.

На последно място, разпокъсаният банков сектор е подкопан от планини от съмнителни кредити – 350 млрд. евро, или 17% от общите кредити.

„Проблемът на икономическия растеж е, че той се нуждае от здрава банкова система. Банките в страната дълго време бяха зле управлявани и опетнени от измами и скандали“, отбелязва Deutsche Bank.

5. Брекзит

Според мнозина брекзит едва ли ще стане причина за следваща финансова криза. Смята се, че компромисът е най-вероятният изход от преговорите, защото противното би означавало унищожение на двете страни.

Анализаторите от Deutsche Bank все пак припомнят, че „крайният“ пример с Втората световна война показва до каква степен това предположение е невярно.

Така че, внимание, всякакви преговори могат да имат огромни последици, дори това да не е в интерес на никого.

6. Криза в Китай

Китайският крах през лятото на 2015 г. вече предизвика безпокойство на борсите.

От години Китай е определян като огнището на следващата криза. Бързият растеж на кредитите..., огромният сектор на сенчестото банкиране, без да забравяме балона в сектора на недвижимите имоти, който продължава да се увеличава, подхранват страховете на икономистите.

Те се страхуват, че Китай ще направи рязко приземяване и ще се превърне в епицентър на шокова вълна, която ще засегне всички финансови пазари в света.

7. Застаряваща и свръхзадлъжняла Япония

Архипелагът продължава да е изправен пред предизвикателството на застаряващото население, рекордна задлъжнялост за развита страна и централна банка, чиято ултраудобна валутна политика е уникален експеримент в света.

Проблемите са известни от дълго време, но това няма да попречи да поставят началото на криза, предупреждава Deutsche Bank.

8. Липса на ликвидни средства на пазарите

Финансовите пазари се промениха много от началото на новия век. Високочестотната търговия набра мощност, както и борсово търгуваните фондове (ETF). През 2017 г. последните управляват активи за над 4 трилиона долара.

Но ETF-те никога не са били подлагани на тестове в случай на шок. Никой не знае как ще реагират в случай на голяма корекция. Освен това те са подозирани, че изкривяват пазарите, защото позволяват на частни лица да инвестират, независимо от фундаменталните пазарни принципи.

9 и 10. Това ли е всичко?

Deutsche Bank разкрива също все по-големи неравновесия в текущите сметки, които увеличават нестабилността на финансовата система. На последно място, цените на активите достигат рекордно ниво в света, по подобие на тези на облигациите.