След като американският президент Джо Байдън обяви, че ще изтегли американската армия от Афганистан до 11 септември тази година, местните опозиционни бунтовнически групировки, организирани около талибаните, открито се готвят да си върнат властта.

Реалната ситуация в страната е такава, че те контролират една голяма част от нейната територия, пише BBC.

В Афганистан пътуването до контролираните от талибаните територии съвсем не е дълго. Само на половин час път от североизточния град Мазари Шариф, който е четвъртият по големина в страната, се намира резиденцията на Хаджи Хекмат.

Той е нещо като "кмет в сянка" на провинция Балкх, която е под контрола на ислямските бунтовници. Хекмат е един от ветераните в местната структура на талибаните. Присъединява се към групировката още през 90-те години, когато те контролират по-голямата част от страната.

Местните открито демонстрират своята сила. От двете страни на пътя, при пристигането на журналистическия екип на BBC, в редица стоят мъже, въоръжени с гранатомети и автоматични оръжия, пленени от американските въоръжени сили по време на гражданския конфлик, продължаващ вече 20 години.

Местният военен командир Бариялай посочва участък на няколко километра растояние. "Правителствените сили се намират там, но те не смеят да напускат базите си. Тази територия принадлежи на муджахидините", обяснява той.

Картината в останалите части на страната е подобна: правителството контролира основните градове и административни центрове, но почти навсякъде е обкръжено от талибаните, които се разпореждат в провинцията и дори в покрайнините на някои от най-големите населени места.

Талибаните дори разполагат и собствени контролни пунктове по основните пътни артерии. Техни отряди спират за проверка автомобили и търсят хора, които сътрудничат на правителството.

"Ако открием такива, ги арестуваме и ги предаваме на нашите съдилища. Оттам нататък съдбата им е в техните ръце", казва пред BBC ръководителят на местната структура на разузнавателните служби на талибаните Аамир Сахиб Ажмал.

Бунтовниците вярват, че победата им принадлежи.

"Ние победихме, американците загубиха. Готови сме за всичко", казва Хаджи Хекмат. Един от неговите военни командири добавя: "Джихадът е акт на богослужението. А богослужението е нещо, от което не можеш да се умориш, колкото и дълго да го вършиш".

През последната година воденият от групировката джихад обаче е до голяма степен "избирателен", пише още BBC. Талибаните прекратиха атаките си срещу представителите на международните военни структури, но продължават борбата с местното правителство, което се ползва с подкрепата на Вашингтон.

Според Хаджи Хекмат обаче противоречие няма. "Искаме ислямско управление според принципите на шариата. Ще продължим да водим джихад, докато те не приемат нашите искания", казва той.

На въпрос дали би приел сътрудничество и съвместно управление с други политически сили в Афганистан, той казва, че "ще приеме, каквото и да решат".

Държавите, изнасящи и внасящи най-много оръжиеМеждународните запаси от оръжия в периода 2016-2020 г. слагат край на тенденцията за увеличение от повече от десетилетие

Талибаните не гледат на себе си просто като на бунтовническа групировка, а като на бъдещи управляващи. Те наричат себе си Ислямски емират на Афганистан - името, което използваха, докато бяха на власт в периода от 1996 до инвазията на САЩ през 2001 г., след терористичните атаки от 11 септември същата година.

В момента те поддържат сложна и "сенчеста" организиционна структура, чрез която упражняват властта си в контролираните от тях райони на страната. Хаджи Хекмат демонстрира пред BBC как протича животът на хората там.

В едно от училищата в града учат момчета и момичета, а учибниците, които използват, са дарени от ООН. През 90-те години образованието за жените в Афганистан беше забранено, макар че самите талибански лидери отричат този факт. Но дори и днес в някои райони на по-големите момичета, които са в тийнейджърска възраст, не се позволява да ходят на училище.

Но поне в Мазари Шариф талибаните твърдят, че насърчават образованието за всички.

"За момичетата е важно да учат, единственото, което се изисква от тях, е да носят хиджаб. Ако следват повелите на шариата, няма никакъв проблем", обяснява ръководителят на местната образователна комисия Малауи Салахудин. В по-горните класове на момичетата преподават само преподаватели жени.

Според местни източници талибаните са премахнали от учебната програма предметите, свързани с изкуствата и политическите науки, но като цяло се придържат към одобрената от властите образователна система.

"Моята дъщеря все още е много малка, но когато порасне, ще я изпратя в училище, както и в медресе*, но само ако в тях се спазва изискването за носене на хиджаб", казва Салахудин.

Заплатите на учителите се плащат от правителството, но талибаните на практика контролират тяхната дейност. Тази система действа почти навсякъде в Афганистан. Подобна е и ситуацията във всички държавни и общински структури, включително и в болниците.

В една от близките здравни клиники, която се поддържа от местна благотворителна организация, на жените медици и лекари е позволено да работят, но през нощта задължително с тях трябва да има и придружител. Пациентите също са разделени, като мъжете и жените са настанени в различни отделения.

По всичко личи, че талибаните правят опит да изчистят имиджа си пред света. Но въпреки това притесненията на международните наблюдатели за политиката им по отношение на правата на жените продължават да са сериозни, отбелязват от BBC.

В ръководството на групировката дамите изобщо не са представени, а през 90-те години на жените в Афганистан не беше разрешено да работят извън домовете си.

Британските журналисти обаче отбелязват, че по време на обиколката си из селата и околностите на провинция Балкх са видели много жени по улиците, като не всички са били забулени с традиционната бурка, покриваща лицата им. На централния пазар обаче няма нито една.

Според Хаджи Хекмат няма наложена изрична забрана, но в едно консервативно общество те, така или иначе, не биха имали желание да присъстват на подобно място.

Екипът на британската медия отбелязва още, че по време на цялата си обиколка е придружаван от въоръжени членове на групировката, като малкото представители на местните общности, които са се осмелили да говорят пред камера, са изразили подкрепата си за талибаните.

"Когато градът беше под контрола на правителството, хората бяха отвличани и за освобождаването им се искаха огромни подкупи. Сега ситуацията е много по-спокойна, доволни сме от ситуация", коментира възрастен жител на едно от местните села.

И докато ултраконсервативните въгледи на талибаните не се разминават много с тези на жителите на провинцията, то в големите градове съществува истински страх от потенциалната възможност за завръщане на бруталния режим на Ислямския емират от 90-те години. Това важи в особена степен за младите хора, свикнали със свободния режим от последните две десетилетия.

Има обаче и хора, които казват, че табиланите са много по-крайни от това, което твърдят в интервютата пред западните медии. Анонимни жители на Балкх разказват, че въоръжените бунтовници бият хора по улиците, бръснат брадите им и чупят мобилните им телефони.

Хаджи Хекмат е от ветераните в талибанската структура, но повечето от хората в неговото обкръжение са сравнително млади. Те не се притесняват да се снимат и да си правят селфита, докато при него първоначалната реакция при вида на камерата е била да покрие лицето си.

"Стари навици", казва религиозният лидер с усмивка. По време на предишния режим на талибаните фотографията е забранена.

На въпрос дали отчита грешките на предишното управление и дали неговите съмишленици смятат да управляват по същия начин, по който и през 90-те години, той отговаря, че "талибаните преди и талибаните сега са същите".

"Ако сравняваме времето тогава и сега, почти нищо не се е променило. Но има персонални промени, разбира се. Някои хора са по-строги, други са по-умерени. Това е нормално", казва Хекмат.

Клетката, в която са отглеждани османските султаниРазположен в сърцето на Истанбул и видим от целия Босфор, дворецът Топкапъ е огромен комплекс, някога служил като резиденция и административен щаб на османските султани

До този момент талибаните избягват да дават конкретна формулировка на това, което разбират под "ислямско управление". Според някои анализатори това е умишлена тактика, която цели намаляване на напрежението между по-умерените и по-консервативните крила в организацията.

Журналистите на BBC разказват, че докато обядвали, в далечината се чули няколко експлозии от въздушни удари. "Далече са, не се притеснявайте", казва Хаджи Хекмат.

Американската авиация и тази на съюзническите сили на НАТО през последните години са били сред основните инструменти за задържане на табиланските групировки. След постигнатото миналата година споразумение обаче, броят на американските военни в страната е намален значително.

Сега голяма част от афганистанците се опасяват, че след окончателното изтегляне на американската армия талибаните ще наложат контрола си с открити военни действия.

Хаджи Хекмат не крие презрението си към централното правителство, или както той го нарича "администрацията в Кабул". По думите му то е корумпирано и не спазва ислямските закони.

"Това е джихад - богослужение. Ние не го правим за власт, а заради славата на Аллах и неговите повели. Тази страна трябва да се управлява по законите на шариата. Ще се сражаваме с всеки, който ни се противопостави", категоричен е ислямският лидер.

От думите му не става ясно как той или някои от останалите талибански лидери биха могли да управляват заедно с други политически сили.

* Медресѐ (от турски) или ма́драса (от арабски) - религиозно училище, в което се изучават основите на исляма