Един 30-годишен мъж, за когото вероятно не сте чували, се опитва да създаде компания, която ще струва четири пъти колкото Apple, че и веднъж Nike.

Вицепрестолонаследникът Мохамед бин Салман, който бързо се издига в йерархията на саудитското кралско семейство, привлече вниманието на света, след като даде интервю, в което обясни своя план за листването на борсата на огромната държавна петролна компания на страната.

Бин Салман, който е син на крал Салман, изненадващо бе избран за вицепрестолонаследник на принц Мохамед бин Найеф. Бин Найеф е министър на вътрешните работи, който се издигна в йерархията като ръководител на антитерористичната програма на Саудитска Арабия. 80-годишният крал Салман се възкачи на престола, когато крал Абдула почина през януари 2015 г.

Мохамед бин Салман контрастира ярко на традиционния имидж на саудитския лидер на запад — той е млад, с изискани обноски и възгледи, които далеч не са традиционни, пише CNBC.

Той е председател на Върховния петролен съвет, който стои над петролния министър Али ал-Наими и също така е начело на армията, както и основна движеща сила зад войната в Йемен.

Бин Салман е популярен и сред саудитската младеж, която го подкрепя по отношение на войната в Йемен. Около 70% от населението на Саудитска Арабия е на възраст под 30 г., а 40% са безработни, казва Хелима Крофт, анализатор в RBC Capital Markets.

Вижте още: Най-богатите араби през 2016 г.

Бин Салман помогна за свалянето на цената на петрола с 4% в петък, след като постави под съмнение способността на световните петролни производители да постигнат споразумение за замразяване на производството на срещата си в Катар на 17 април. Принцът каза, че Саудитска Арабия няма да участва в замразяване на производството, ако Иран и други големи производители - както в ОПЕК, така и извън нея, не се включват в програмата.

Идеята за замразяване на производството се подкрепя от Русия и Саудитска Арабия, чрез нейния петролен министър Али ал-Наими. От Иран обаче заявиха, че нямат намерение да замразяват производството, тъй като страната иска да се завърне на пазара след вдигането на санкциите срещу нея.

В петчасово интервю за Bloomberg бин Салман също така обсъди своята визия за държавния инвестиционен фонд на кралството и за продажбата на дял в петролния гигант Saudi Aramco. Набраните средства от IPO-то, което се очаква следващата година или на по-късен етап, ще спомогнат за финансирането на държавния инвестиционен фонд, който в крайна сметка ще контролира активи за 2 трлн. долара и така Саудитска Арабия ще може да не разчита само на петрола и ще диверсифицира дейността си.

Саудитска Арабия използва над 150 млрд. долара от резервите си в чуждестранна валута, за да запълни бюджетния си дефицит, след като цената на петрола се срина. Тя също така емитира дълг и използва банкови заеми. Саудитска Арабия произвежда петрол на много ниска цена, която се смята, че е под 10 долара на барел, но има нужда цената да е поне 10 пъти по-голяма от разходите, за да посреща бюджетните си нужди.

В интервюто бин Салман обяснява, че Саудитска Арабия ще продава акции на компанията майка на Aramco и ще превърне петролния гигант в промишлен конгломерат. Кралството в момента планира да предложи на борсата по-малко от 5% от Aramco.

"Излизането на Aramco на борсата и прехвърлянето на акциите на държавния инвестиционен фонд технически ще превърне инвестициите в източника на приходи за саудитското правителство, а не петрола," според принца. Той също така заявява, че след като диверсифицира инвестициите си в рамките на 20 г., след това Саудитска Арабия, ще се превърне в икономика, която не зависи основно от петрола.