Когато чуем за „стоки ментета“ се сещаме за Китай. Защо? Защото Китайците са много добри в това. Те са Олимпийските шампиони на фалшифициарнето.

Вижте няколко ярки примера:

Цели магазини

Китайците не само фалшифицират продукти на западни фирми – те фалшифицират цели магазини и хич не се стараят да са деликатни:



Този магазин на Apple си има всичко – от логото на Apple до сините тениски на служителите. Всичко в него е с 30% по-евтино от истинския магазин.

Невероятно, но факт – самите служителите в магазина си мислят, че работят за истинския Apple.

Властите са локализирали общо 22 фалшиви магазина на компанията в страната.

Най-фрапиращ обаче е фалшификатът на японския гигант NEC. През 2004 година от NEC разбират, че фалшиви компютри с тяхното лого идват от Китай. Те започват разследване, очаквайки да откроят някоя малка фалшива фабрика, но се натъкват на цяла паралелна компания – с визитки, отдел „Проучвания и иновации“, гаранционни карти с логото им.

Фалшивата компания имала 50 завода в Китай и Тайван. Те правели не само компютри, но и напълно нови за компанията продукти като MP3 плейъри. За някои от тях истинската компания получавала пари за права.

Праисторически вкаменелости

Костите от динозаври са доста ценни. Китайците са намерили начин да правят пари от археологически находки като пропускат досадната фаза на копаене и намиране на вкаменелости и направо са подходили към фазата продаване.

През 70-те години пазарът на вкаменелости в Китай отбеляза бум. Останки от динозаври се откриваха и продаваха навсякъде. В един момент някой казал „Хей, защо да чакаме археолозите да ги намират. Нека да си направим вкаменелости“

Ето ви фалшива вкаменелост на праисторически плъх, направена от калцифицирана риба. Това се продаде в eBay за 3000 долара:

Лични карти

В САЩ пълнолетие се навършва на 21 години, като това се взема много сериозно. Алкохол и цигари не се продават на лица под определена възраст, в нощните клубове се допускат лица над 18 години, но ако са под 21 те носят специални гривни и барманите не им сервират алкохол.

Заради това много тийнейджъри са готови да похарчат прилична сума, за да се сдобият с фалшива лична карта.

От 2004 г. полицията в САЩ се натъква на фалшиви лични карти и шофьорски книжка с изключително качество. Всички те идват от една китайска компания – Nanjing.

Пращате и-мейл на компанията със снимка и данните, които искате да ви изпишат на картата, плащате 300 долара (ако искате над 20 бройки ви излизат по 75 долара) и получавате картата по пощата, скрита в подметката на ултра-евтини обувки.

Хардуер за армията

Както казахме китайската електроника е много добра, а китайците не се спират само на iPad-и. Те вече правят микрочипове за оръжия, използвани от армията.

През 2011 г. разследване установи, че над 1 милион електронни продукти, внесени от Азия за армията, са китайски фалшификати, за които не се знае при какви условия са произведени и на какви стандарти отговарят. Това е електроника, която се поставя на ракети, самолети, оръжия.

Цигари

Ако сте пушач, има голяма вероятност да сте ползвали вече китайски фалшификати без да сте разбрали.

В Китай много пушат. Там се пушат по 2.2 трилиона цигари на година.

В момента в Китай се произвеждат по 400 милиарда фалшиви цигари на година. Повечето от тях идват от провинция Юнксао. Там има около 200 фалшиви фабрики за цигари, които обикновено се намират под земята или в пещери.

В един от случаите на фалшиви фабрики тя е била замаскирана като военна база. „Базата“ е разполагала с 20 души, които са се разхождали назад-напред с военни униформи и дори са провеждали ежедневни учения.

Печалбите на тези фабрики са огромни, а според китайските закони най-лошото, което може да им се случи е да получат няколко години затвор и малка глоба.

Фалшивите китайски цигари съдържат 80% повече никотин и 130% повече въглероден моноксид от истинските, а в някои случаи са откривани яйца не насекоми и човешки фекалии. От друга страна, ако сложат надписи на опаковката „може да съдържа следи от човешки фекалии“, това може най-накрая да намали броя на пушачите“.

Фабриките от провинция Юксао изнасят в над 60 държави по света.