Властите в Кристчърч, Нова Зеландия, обявиха извънредно положение, след като силно земетресение разтърси втория по големина град в страната и причини материални щети, но не и жертви.

Официалното извънредно положение за гражданска защита бе наложено в Кристчърч на Южния остров с цел координиране на спасителните операции в града с население от 350 000 души, където фасади рухнаха на улиците, смачквайки коли и блокирайки пътищата.

Трусът с магнитуд 7,1 и дълбочина 10 км разтърси града и околността в 4,35 ч. местно време (16,35 ч. по Гринуич в петък). Градската болница съобщи, че двама мъже са приети със сериозни наранявания. Още няколко души са получили медицинска помощ заради счупени кости и порезни рани.

"Мисля, че имахме изключителен късмет като нация, задето няма смъртни случаи. Ние сме благословени", каза пред репортери министърът на гражданската отбрана Джон Картър, като добави, че икономическите щети ще бъдат големи.

Премиерът Джон Кей, който има сестра, живееща в града, е на път за Кристчърч заедно с висши държавни служители. Мисля, че ще мине известно време, преди да разберем цената, каза той по телевизията.

"Вредите, нанесени на инфраструктурата, са огромни. Те засегнаха всяко семейство, вяско домакинство - водопроводите, канализацията, мостовете, електропроводите са пострадали сериозно", каза кметът Боб Паркър.

Полицията съобщи за изолирани случаи на мародерство, които били бързо пресечени. Електрозахранването бе спряно в голяма част от територията на региона, но след проверка на сигурността постепенно се възстановява. Властите се подготвят да доставят вода с цистерни, понеже водонапорните кули са повредени, а има и много спукани тръби.

Малкото село Дарфийлд, на около 20 км западно от града, е близо до епицентъра. Директорът на местното училище каза, че трусът, който го изхвърлил от леглото, бил ужасно силен, но никой не е пострадал. Летището бе затворено като предпазна мярка, но отново работи, а железопътната мрежа и мостовете в областта се проверяват.

Университетът Кентърбъри, който има около 22 000 студенти, обяви, че няма материални щети, но ще остане затворен до 13 септември. Новозеландският сеизмологичен институт коригира първоначалния магнитуд от 7,4 на 7,1. Трусът бе усетен в продължение на 40 секунди.

Вторичните трусове с магнитуд до 5,3 продължават. Земетресението е сред 10-те най-силни, регистрирани в Нова Зеландия, която е разположена между Тихоокеанската и Индо-Австралийската тектонична плоча и регистрира около 14 000 труса годишно.

От тях около 20 процента надвишават магнитуд 5,0. Последното фатално земетресение бе през 1968 г., с магнитуд 7,1, при което загинаха трима души на западното крайбрежие на Южния остров, предаде Ройтерс.

Източник: БТА