Домакинските задължения, които трябва да бъдат извършвани само веднъж в годината, бяха разкрити от експерти, цитирани от Daily Telegraph.

Списъкът от седем задължения е изготвен от специалисти от Института по добро домакинство и според тях те трябва да бъдат извършвани само веднъж на 12 месеца. От забърсването на рамките на прозорците до почистването на „мъжкото чекмедже“ с инструменти в кухнята – това са задачи, които дори най-притиснатите от времето домакини могат да свършат и след това да забравят за тях за една година.

За да улеснят още повече нещата, експертите от института предлагат няколко съвета, спестяващи време, за всяка една от деветте задачи. „Ако се чувствате така, сякаш веднага щом свършите с прането, бърсането на праха и чистенето с прахосмукачка, трябва да започнете всичко отново и отново, този списък ще ви хареса. Всичко в него трябва да се свърши само веднъж в годината. Да, това означава, че щом веднъж отметнете тези задължения, не трябва да ги вършите пак до края на годината“, казва говорител на института.

Ето и пълният списък с домакински задачи, които трябва да се вършат само веднъж в годината според Института за добро домакинство:

1. Забърсване на рамките на прозорците – използвайте четка, за да избършете мръсотията около рамката. След това вземете течен разтвор или мултифункционален спрей за почистване, за да премахнете упоритите петна.

2. Почистете кухненския си шкаф (известен още като „мъжкото чекмедже“) - това е мястото, където се трупат всевъзможни инструменти, когато няма къде на друго място да се съхраняват. Веднъж в годината извадете всичко и решете какво да изхвърлите и какво да задържите. Бъдете безмилостни!

3. Избършете електрическите си крушки – те се омазняват и се покриват с прах, особено в кухнята и в банята и е удивително колко много светлина се губи по този начин. Изгасете лампите, отвъртете крушката, избършете я с мокър парцал и не се занимавайте повече с това до края на годината.

4. Изперете пердетата си – пердетата събират прах. Сложете ги в пералнята или ги занесете на близкото химическо чистене.

5. Почистете камината – преди да запалите първия огън за сезона, повикайте професионалисти, които да почистят камината.

6. Дълбоко почистване на тапицирани мебели – минете ги цялостно с прахосмукачката, изперете и изсушете покривките, а ако не могат да се махнат, повикайте професионалисти, за да ги почистят.

7. Избършете външните мебели – добавете малко течен перилен препарат в купа гореща вода и измийте масите и столовете с мокър парцал. Завършете почистването с обилно поливане с вода с градинския маркуч.

8. Дълбоко почистване на килима – повикайте мияч на килими, но ако килимът ви е много зацапан, не очаквайте чудеса! Може би е време да помислите да пренаредите мебелите или да поставите стратегически малко килимче на зацапаните места.

9. Почистете водосточните си тръби – това става с твърда четка. Водата ще може да тече свободно по тръбите, но четката ще предотврати попадането на листа в тях, които да ги блокират.

Снимки: Pixabay.com