С наближаването на края на годината все повече финансови издания започват да правят своите прогнози за това какво предстои догодина. Ето какви са очакванията на специалистите от CNBC по отношение на световната икономика догодина:

Виж още: Мрачните прогнози на Saxo Bank

1. Щатската икономика ще продължава да води ръста на световната

Най-голямата световна икономика най-вероятно ще продължи да е с по-добро представяне от това на останалите водещи икономики. Причината – доброто състояние на пазара на труда и стабилното повишение на потребителските разходи (допринасящи за около 70% от икономиката на страната).

Ниските цени на петрола и горивата ще са друг фактор, съдействащ за растящите разходи на потребителите. Очаква се ръстът на щатската икономика да е около 3% през следващата година.

2. Еврозоната ще продължава да среща трудности

Слабостта на пазара на труда и дефлацията ще продължат да задушават ръста на европейската икономика. От рецесия ще я предпазят обаче евтиното евро и повишените стимули от страна на ЕЦБ.

Ръстът на еврозоната се очаква да се ускори до 1.4% през следващата година спрямо 0.8% през тази.

3. Япония ще излезе от рецесията

След четири рецесии през последните шест години, японската икономика най-после ще започне да се възстановява, макар и ръстът й да се очаква да е едва 1%. Ниските цени на енергийните ресурси, в съчетание с ултрастимулиращата политика на японската банка, ще съдействат за това.

4. Китайската икономика ще продължи да се забавя

Дори и въпреки евентуалното приемане на по-нататъшни стимули от страна на централната банка, икономиката на Китай ще продължи да се забавя и ръстът ще възлезе на 6.5% догодина. Макар и добър на пръв поглед ръст, това е незадоволително според „китайските стандарти“.

5. Развиващите се икономики ще се движат разнопосочно

Повечето развиващи се икономики ще отчетат по-добър ръст през следващата година, благодарение на ниската цена на петрола и ускорения ръст в щатската икономика. С най-голям ръст ще се отличат развиващите се икономики в Европа, Южна Америка и Близкия Изток.

Русия се очаква да продължи да е слабото звено при развиващите се пазари, където комбинацията от ниски цени на петрола и международни санкции ще продължат да тежат над икономиката на страната.

6. Спадът на суровините ще продължи

Цените на петрола най-вероятно ще продължат да са ниски. Китай ще продължи да стои в основата на търсенето на ключови суровини и метали, но забавящият се ръст на икономиката ще окаже негативно въздействие при цените на суровините.

7. Заплаха от дефлация

Заплахата от дефлация ще се усеща най-силно в развитите страни със слаб икономически ръст.

8. Фед ще е първата институция, която ще повиши лихвите

Очаква се Фед да стартира с повишението на лихвите през юни и да е последван от централните банки на Великобритания и Канада през август и октомври.

9. Доларът ще запази силата си

Щатският долар ще продължи доминацията си на валутните пазари предвид на нарастващите перспективи за повишение на лихвите догодина.