Над 20 градуса бяха регистрирани на Антарктика - за първи път, откакто се правят измервания, съобщава британският вестник Guardian.

20.75 градуса по Целзий са регистрирани от бразилски учени на остров Сиймор на 9 февруари.

Това е почти с градус повече от предишния рекорд - 19.8 градуса, измерени на остров Синти през януари 1982 г.

Наскоро беше регистриран и друг температурен рекорд: на 6 февруари аржентинска изследователска станция Есперанса измери 18.3°.

Тези рекорди ще трябва да бъдат потвърдени от Световната метеорологична организация, но те са в съответствие с по-широката тенденция на затопляне на региона - с почти 3 градуса, в сравнение с прединдустриалната ера - един от най-бързите темпове на повишаване на температурите на планетата.

Учените, които събират данни от станциите за дистанционно наблюдение на всеки три дни, описват новия рекорд като „невероятен и ненормален“.

Масовото топене на ледовете на Антарктика доведе до покачване на морското равнище с три метра, в сравнение с преди 120 000 години.



„Ние регистрираме тенденция на затопляне в много от обектите, които наблюдаваме, но никога не сме виждали нещо подобно“, казва Карлос Шефер, който работи върху Terrantar - бразилски правителствен проект, следящ влиянието на изменението на климата върху 23 обекта в Антарктика.

Шефер заявява, че температурата на полуострова, Южните Шетландски острови и архипелага Джеймс Рос, от който Сиймор е част, е истински хаос през последните 20 години. След охлаждане през първото десетилетие на този век, регионът се затопля бързо.

Антарктика съхранява около 70% от прясната вода в света под формата на сняг и лед. Ако всичко това се стопи, нивото на световния океан би се повишило с 50 до 60 метра.

Най-отдалечените места на планетатаПътуването до тях не е толкова лесно

Учените от ООН прогнозират, че нивата му ще са с между 30 см и 110 см по-високи до края на този век, в зависимост от усилията на човека за борба с глобалното затопляне.

Докато температурите в източната и централната част на Антарктика са относително стабилни, нарастват опасенията за Западна Антарктика, където затоплящите се океани подкопават огромните ледници.

Досега това водеше до сравнително ниско повишение на морското равнище, но това може да се промени бързо, ако има постоянен скок на температурата.