Акциите на водещите европейски футболни клубове поскъпват след обявяването на новината за създаването на Суперлигата, в която ще участват някои от най-успешните отбори на Стария континент.

Решението беше обявено едновременно на сайтовете на 12 отбора - италианските Милан, Интер и Ювентус, британските Арсенал, Челси, Ливърпул, Манчестър Сити, Манчестър Юнайтед и Тотнъм и испанските Атлетико Мадрид Барселона и Реал Мадрид.

Те влизат в новия шампионат като основатели и се очаква още три отбора да се присъединят към тях в началото на дебютния сезон.

Инициативата обаче беше посрещната с яростна критика от страна на официалните футболни асоциации UEFA и FIFA, както и от организациите на феновете.

Ръководството на европейската футболна асоциация обмисля тежки санкции срещу основателите на новия турнир, включително отнемане на правото на играчите им да участват в официалните първенства, в това число и тези на националните отбори.

В социалните мрежи циркулират и спекулации, че Шампионска лига и Лига Европа, в които участват част от тези клубове, ще бъдат прекратени на полуфиналите още този сезон и няма да се доиграят.

Организациите на привържениците също реагираха остро на идеята за създаване на нов футболен турнир, тъй като според тях той противоречи на традициите, а единствената му цел е да донесе повече приходи на собствениците.

Предвидено е Европейската Суперлига да започва през август, като отборите ще бъдат разделени в две групи от по 10 отбора. 15 от отборите ще участват перманентно като основатели, а станалите пет ще достигат до участие чрез квалификационен механизъм на база на представянето си през годината.

В Суперлигата засега няма представители на две от водещите първенства на Стария континент - германската Бундеслига и френската Лига 1. Смята се, че германските Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунт са поканени като постоянни представители, но от Борусия вече заявиха официално, че няма да се включат в новия турнир.

Най-скъпите футболни отбори в светаСредната стойност на тимовете от топ 20 вече възлиза на 2.28 млрд. долара
Междувременно на капиталовите пазари книжата на публично търгуваните европейски клубове регистрират повишения в първата борсова сесия за седмицата, въпреки скандалите, които предизвика новината за Суперлигата.

Акциите на Манчестър Юнайтед поскъпват на американската извънборсова търговия с над 8%, а тези на Ювентус скачат с 12.6% на фондовата борса в Милано.

Дори акциите на Борусия Дортмунд поскъпват с над 8% на борсата във Франкфурт, въпреки че клубът не присъства сред основателите.

Целта на големите клубове е Суперлигата да се администрира от тях, като в първоначалното финансиране с 5 милиарда долара участва и американската банка JP Morgan Chase.

"Създаването на Суперлигата идва в момент, в който пандемията показа колко неустойчив е настоящият икономически модел на европейския футбол. Новият турнир ще донесе значителен ръст на приходите и това ще подкрепи клубовете в дългосрочен план. Плащанията ще бъдат много по-високи отколкото сегашните и се очаква да достигнат 10 милиарда долара", пише в официалното изявление на създателите на Суперлигата.

Очаква се подобен турнир за най-силните отбори да бъде създаден и в женския футбол.