Акциите в Китай продължиха да падат за трети пореден ден в резултат на усилията на правителството да охлади пазара и да предотврати „балонизирането“ на цените.

Индексът Shanghai Composite се срина със 7.2% в ранната търговия във вторник, като след това възвърна съвсем малко от нивото си. До обяд спадът беше 5.7%, до 3,462.52, а предишния ден бе регистрирано понижение от 8.3%. Индексът Shenzhen Composite падна с 6.1% и около обед бе на ниво 976.38 пункта.

Китайските инвеститори разпродават акциите си, след като правителството утрои данъка върху търговията с ценни книжа миналата сряда. Ходът на управляващите бе приет като опит да се охлади оживената търговия, която е предизвикала покачване на цените с почти 60% от началото на годината до сега, след като през 2006 г. те те вече се повишиха със 130%.

Според анализаторите разпродават предимно индивидуални инвеститори, които се занимават най-вече със спекулативна търговия.

Увеличението на данъка на търговията с ценни книжа от 0.1% до 0.3% изглежда ще постигне това, което предишните по-леки мерки не успяха. Във вторник индексът Shanghai се търгуваше с 20% под рекордната си стойност 4,334.92, достигната на 29-и май. На годишна база индексът остава с 28.4% повече от миналогодишната му стойност.

Бумът на фондовия пазар привлече милиони хора, които започнаха да инвестират за първи път в него, наливайки спестяванията си, сметките си за пенсионно осигуряване и дори ипотекирайки къщите си с цел да наберат пари за закупуване на акции.

Властите са притеснени, че тези нови пари могат да доведат до „балонизиране“ на цените.

На международните борси положението е различно – този понеделник на повечето азиатски пазари както и на Уол Стрийт бе отбелязан ръст.

Според икономисти спадът на китайската борса няма да окаже особено влияние на световната икономика, защото ръстът в Китай се определя предимно от износа на страната, а не от финансовите й пазари, а китайските домакинства все още разполагат с много повече пари, вложени в спестявания, отколкото в акции.

Тенденцията не подмина и сините чипове. В понеделник цените на акциите на 1,000 от около 1,400 от компаниите в „А“ листата паднаха с максималния дневен лимит от 10%.

Не е ясно колко точно Пекин иска да смъкне цените. Според икономисти, властите може би смятат, че понижение от 20 до 25% ще постигне желаните от тях цели.