Цените на акциите на Уолстрийт се покачиха слабо в сряда, след като Федералният резерв остави основния лихвен процент непроменен и даде смесени оценки на икономиката.

От ФЕД посочиха няколко положителни черти на икономиката, включително известното укрепване на разходите на домакинствата. От Централната банка също заявиха, че постоянно нарастващите енергийни цени не само ще забързат инфлацията, но и вероятно ще ограничат икономическия растеж.

От ФЕД обявиха след двудневното си заседание, че оставят основната лихва непроменена на ниво от 2%. Задържането на нивото беше очаквано след няколко речи от страна на служители на банка, в които се намекваше, че инфлацията се превръща в по-голям проблем за тях. За първи път от десет месеца насам банката не намали лихвения процент. Миналото лято основната лихва беше на ниво от над 5%.

Индексът Dow Jones добави 4.40 пункта, или 0.04%, до 11 811.83 пункта вчера. Dow нарасна с повече от 100 пункта малко след изявлението на ФЕД.

По-широките пазарни индекси записаха по-големи печалби. Индексът Standard & Poor's 500 нарасна с 0.58%, до 1 321.97 пункта, докато технологичният Nasdaq се покачи с 1.39%, до 2 401.26 пункта.

Държавните облигации намалиха загубите си след решението на Централната банка. Доходността на 10-годишните държавни облигации остана непроменена на ниво от 4.10%.

Цената на суровия петрол падна с 2.45 долара, до 134.55 долара за барел на Нюйоркската търговска борса (NYMEX). Цените на златото също намаляха, докато доларът се обезцени спрямо повечето основни световни валути.

В същото време президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише заяви вчера, че инвеститорите не трябва непременно да очакват серия от покачвания на основния лихвен процент в следващите месеци. Очаква се ЕЦБ да вдигне основната си лихва на срещата си насрочена за 3 юли.

Технологичният сектор се очаква да бъде в центъра на вниманието на Уолстрийт в четвъртък. Акциите на Research In Motion Ltd, производителят на BlackBerry паднаха след затварянето на пазара в сряда, след като компанията отчете увеличения в печалбата и приходите за тримесечието, които не оправдаха предварителните прогнози. Акциите на компанията се обезцениха с почти 9%, до 129.61 долара за брой.

Броят на печелившите акции на Нюйоркската фондова борса надхвърли този на губещите в съотношение повече от 2 към 1. Изтъргуваният обем достигна 4.72 млрд. акции, в сравнение с 4.06 млрд. акции изтъргувани ден по-рано.

Индексът Russell 2000 на по-малките компании нарасна с 8.38 пункта, или 1.18%, до 716.30 пункта.

В останалата част от света японският индекс Nikkei загуби 0.14%, британският FTSE 100 нарасна с 0.56%, докато германският DAX и френският CAC-40 добавиха по 1.25 и 1.40%, респективно.