Рецесия с дефлация или много висока инфлация – това са двата пътя, по които може да мине американската икономика на този етап. Това коменира Александър Николов, финансов анализатор в Карол, цитиран от Би Ти Ви.

Относно състоянието на долара в момента, Николов коментира, че има много неща, които оказват влияние и вследствие на които той пада. Златото, петролът, зърнените храни – все неща, които карат долара да пада, каза още Николов.

По-логично е това състояние да продължи, златото и петролът да вървят нагоре, а доларът да пада, прогнозира Николов. Той обясни, че шанс за американската валута да се покачи има, само ако петролът се задържи трайно под 100 долара за барел, което, обаче, в момента не се случва. На този етап не мился, че това е възможно, заяви още финансовият анализатор.

По думите му петролът и златото ще продължат да поддържат високите си нива и това може да доведе до спад на американската валута, колкото и невъзможно да изглежда това. Като цяло прогнозите ми са негативни, бих заложил на нива 1.72 долара за евро, допълни Александър Николов.

Относно лихвите той обясни, че в момента ситуацията е много интересна, защото те се намаляват постоянно от Федералния резерв, в усилията му да се справи с рецесията на американската икономика, което пък прави инфлацията много висока. Тя от своя страна пък изисква много високи лихви, поясни Николов и допълни, че в това състояние да се направят прогнози е изключително трудно. Рецесия с дефлация или много висока инфлация – това са двата пътя, по които може да тръгне американската икономика, каза Николов. Той уточни, че и двата пътя ще бъдат негативни за икономиката в САЩ, за фондовия пазар и, съответно, за долара.

На въпрос дали всичко това се отразява и на Европа, Николов посочи, че състоянието на икономиката в САЩ оказва влияние и на България, не само на Европа. У нас положението е почти същото, добави той и прогнозира драстичен спад на продажби от страна на повечето финансови компании у нас в следващите 6 до 9 месеца.