Злокобни предупреждения за тежката ситуация, в която изпадна световната икономика, прозвучаха в британската преса, след като Камарата на представителите отхвърли 700-милиардния план за спасяването на „Уолстрийт”, в резултат на което борсите се сринаха.

„Таймс” описва негативния вот на конгресмените като „опасен момент”, акцентирайки, че противниците му са „чели плана погрешно”, сякаш става дума просто за „спасителна лодка за ояли се банкери от „Уолстрийт”.

„Провалът на плана, всъщност, заплашва „Мейнстрийт” (игра на думи – „Мain Street” означава „Главната улица”, т. е. цяла Америка), както и останалия свят. „Отзвукът от отхвърлянето на плана тепърва ще се разпростира, след като борсовите пазари по цялата планета си сринаха”, пише „Таймс”. „Сривът ще се усети глобално, но все пак светът очаква Америка да намери разрешение на кризата. Членовете на Камарата на представителите трябва още веднъж да размислят и то бързо”.

„Гардиън” също коментира отхвърлянето на плана, наричайки решението на американските законодатели „нова кошмарна глава в сага, която изглежда по-безнадеждна от всякога”.„Това е криза на доверието в банковата система като цяло, нещо безпрецедентно в модерните времена”, отбелязва изданието, „което пък поражда нуждата от съответни безпрецедентни политически маньоври в стил „Страшния съд”, които да върнат нещата от ръба на пропастта”.

„Файнаншъл таймс” пък сравнява вота на конгресмените с „ефекта на торпедо, поразило правителствените намерения да разсеят страховете на финансовите пазари”. „Дейли Мейл” нарича борсовия срив „алармиращо ехо от катастрофата от 1929 г.”, визирайки Голямата депресия – „ехо, което остави банките да се люлеят на ръба на пропастта”.

„Телеграф” звучи малко по-оптимистично, пишейки, че „събитията не се нуждаят от предизвестия за финансов Армагедон, какъвто предрече президентът Буш, и че „изход ще бъде намерен, но само ако бъде запазено хладнокръвие”.

Източник: БГНЕС

Още по темата:

Dow Jones пада със 7%, Nasdaq и S&P 500 губят по 9 на сто