Брутният вътрешен продукт на САЩ регистрира рекордно повишение през третото тримесечие на годината на фона на безпрецедентните стимули от над 3 трилиона долара, които правителството "инжектира" в икономиката, за да бъдат компенсирани негативните ефекти от пандемията от COVID-19, предава Ройтерс.

Потребителското търсене се повишава рязко през третото тримесечие, но някои от "белезите" на кризата вероятно ще продължат да оказват влияние и през следващата година, смятат икономистите.

На годишна база брутният вътрешен продукт на Съединените щати бележи повишение от 33.1% - най-силният темп откакто започва събирането на подробна статистика през 1947 година. Той идва след рекордния спад от 31.4%, отчетен през второто тримесечие на 2020 година.

Данните на БВП са поредният важен макроикономически индикатор, който се публикува преди президентските избори, насрочени за 3 ноември. Положителните данни обаче едва ли ще успеят да компенсират десетките хиляди жертви на коронавируса в страната и милионите загубени работни места, отбелязва Ройтерс.

До изборите остават пет дни, а според повечето социологически проучвания настоящият президент Доналд Тръмп изостава от своя конкурент Джо Байдън.

Държавните стимули, отпуснати през 2020 година, помогнаха на много компании да запазят своите служители и да избегнат фалита. Но засега демократите и републиканците не успяват са се споразумеят за параметрите на втория спасителен транш, а в същото време новите случаи на COVID-19 в повечето щати започнаха рязко да нарастват.

В много градове баровете и ресторантите отново бяха затворени.

От началото на пандемията в САЩ бяха закрити над 22 милиона работни места.

В седмицата до 24 октомври 751 000 души са подали заявления за помощи, показват данните на щатското Министерство на труда.

Щатският долар поскъпна рязко след публикуването на данните за ръста на икономиката през третото тримесечие. "Зелените пари" добави близо процент спрямо еврото до ниво от 1.1690 долара за евро. Спрямо британския паунд доларът поскъпна с 0.55% до ниво от 1.2907.