Детройт, който бе смятан за центъра на американската автомобилна индустрия, за пореден път се превърна в лидер на рейтинга на най-бедните градове в САЩ, изготвен от списание Forbes.

В Детройт все още има високи нива на престъпност и безработица. Стойността на имотите, и без това не особено висока, през 2010 г. се понижи с 35%. Населението на града продължава да спада.

В допълнение, властите на Детройт все още страдат от липса на финанси. Във вторник, 19 февруари, властите на щата Мичиган представиха доклад за състоянието на града, в който се казва, че той остава на ръба на финансов колапс. Детройт няма пари дори за покриване на текущи нужди.

След Детройт в списъка на най-бедстващите градове в САЩ следват Флинт, Мичиган; Рокфорд и Чикаго, които се намират в щата Илинойс; и Модесто, Калифорния. На десетия ред в списъка анализаторите от Forbes са поставили Ню Йорк.

Следва да се отбележи, че градовете са били оценявани от броя на тежките престъпления, безработицата, данъчното облагане, цената на недвижимите имоти, както и параметри като време, което хората прекарват, за да стигнат до работното място.

Проблемите в Детройт, който процъфтява в средата на миналия век, започнаха отдавна. В процеса на децентрализация на автомобилната индустрия, града напуснаха предприятията, а с тях и образованата работна сила.

През последните 40 години населението намалява. През 2012 г. един от сенаторите на САЩ дори се застъпи за премахването на Детройт.

Последният път, когато градът се оказа на първо място сред най-бедните градове в САЩ, бе през 2008 г. След това неговите показатели са се подобрили, но съвсем леко. Така, през 2009 г. той завършва седми, през 2010 г. - четвърти, а през 2011 - на второ място.