Днес Американският сенат ще гласува отхвърления от Конгреса план за финансово оздравяване, съобщава Би Би Си.

Новият пакет от мерки, който ще бъде поставен на разглеждане днес, съдържа някои изменения, целящи да подпомогнат неговото одобряване.

Лидерите на демократическото мнозинство Хари Рийд и на републиканското малцинство Мич Макконъл съобщиха, че предвиждат да включат пакет данъчни облекчения, който вече бе отхвърлен от Камарата на представителите. Това решение може да привлече гласове от републиканците, но рискува критики от лидерите на долната камара на Конгреса.

Сенатът предвижда също да повиши праговете на гаранцията по федерални банкови депозити от 100 хил. на 250 хил. долара.

Според анализаторите Сенатът ще одобри плана, тъй като натискът от страна на избирателите върху него не е толкова силен. Докато всички конгресмени ще бъдат преизбирани през ноември, изборите ще засегнат едва една трета от сенаторите.

На вчерашното решение повлия и състоянието на финансовите пазари. В понеделник Dow Jones загуби 770 пункта, технологичният Nasdaq- 9.1%, пазарите в Европа и Азия също рухнаха, беше отчетен спад на петрола и долара.

Двамата кандидат-президенти Барак Обама и Джон Маккейн подкрепиха усилията на администрацията на президента Буш за стабилизиране на икономиката и временно прекъснаха кампаниите си, за да се включат в гласуването.

Американският президент също направи вчера специално изявление, в което заяви, че усилията за приемане на спасителния план за американската финансова система продължават и отхвърлянето му от Камарата на представителите не означава "край" на законодателния процес.

Евентуалното одобрение на плана за спасяване на икономиката от Сената ще увеличи възможностите му "мине" и в Конгреса.

Планът на финансовия министър Хенри Поулсън е непопулярен сред обикновените американци, показват проучванията. Неговото приемане ще увеличи държавния дълг до 1.8 трлн. долара, т.е. ще увеличи задълженията на американските домакинства с 15 хил. долара.