Американците са дарили рекордните близо 300 млрд. долара за благотворителност през изминалата година, посочиха данни, изнесени от Giving USA Foundation. Това е с около 1% повече от дарените предходната година средства.

Без да се включват средствата, дарени за природни бедствия, размерът на даренията се е повишил с 3.2% на годишна база.

Повишението на даренията се обяснява с доброто развитие на щатските фондови пазари, които са повишили благосъстоянието на инвеститорите с 10% средно, с отчитането на нивото на инфлацията в най-голямата световна икономика.

Индивидуални донори са допринесли за основната част на даренията, или 75.6% от общите дарения на щатското население.

Най-голямата част от даренията в размер на 96.82 млрд. долара, или 32.8% от тях са били насочени към религиозни организации, а 40.98 млрд. долара, или 13.9% от даренията са отишли за образование.

Около 65% от домакинствата с доход под 100 000 долара са дарили средства за благотворителност, сочат още публикуваните данни.

Американците са дали два пъти повече средства за благотворителност от следващата държава с най-много дарения - Великобритания.

Като процент от БВП, дадени за благотворителност, стойността на средствата са възлезли на 1.7% от брутния вътрешен продукт, докато във Великобритания те са 0.73%, а във Франция едва 0.14%.

През юни миналата година Уорън Бъфет обяви, че ще даде 30 млрд. долара през следващите 20 години на благотворителната организация на Бил и Мелинда Гейтс. От тази сума 1.9 млрд. долара са били дарени през изминалата година.

Фондацията на Бил Гейтс е насочена към намаляването на глада и борба срещу болестите в развиващите се страни, както и към подобряването на образованието в САЩ. Тя е разполагала със средства в размер на 29.2 млрд. долара към края на 2005 година.

Междувременно компаниите и фондациите към тях са дарили по-малко средства през изминалата година, като сумарно дарените от тях са се понижили с 10.5%, до 12.72 млрд. долара, сочат още данните.