За пръв път, откакто през 1973 г. в САЩ беше отменена задължителната военна служба, Пентагонът успя да изпълни целта си за попълване на личния състав на въоръжените сили на страната, съобщават американските медии.

Икономическата рецесия и обещаните бонуси са се оказали решаващият фактор за успеха на кампанията за набиране на новобранци, макар да е доста голяма вероятността те да са не просто войници, а да бъдат пратени на война.

Подобен наплив към армията, макар и не толкова силен, имаше след терористичните нападения на 11 септември 2001 г., но това беше за кратко и кадровиците на Пентагона продължиха да срещат проблеми с набирането на желаещи за военна служба.

В Сухопътните сили дори бяха принудени да понижат критериите и да приемат младежи с недостатъчно образование, в недобра физическа форма и дори автори на малки престъпления. И въпреки това някои части оставаха не напълно окомплектовани с личен състав, припомня печатът.

Тази година във въоръжените сили на САЩ са постъпили 168 900 души, което представлява изпълнение 103% на плановете за нов набор. В Националната гвардия тези показатели са съответно 128 000 души и 104% изпълнение на квотата.

Това съществено ще улесни командването при ротациите на силите за войните в Ирак и Афганистан.

Източник: БГНЕС