Американците обръщат гръб на останалия свят и нагласата им към изолационизъм във външната политика е достигнала най-високото си ниво за последните четири десетилетия.

Това показва допитване на центъра "Пю", цитирано от Асошиейтед прес.

Почти половината анкетирани - 49%, заявяват, че САЩ "трябва да си гледат собствената работа" в международните дела и да оставят другите страни да се оправят както намерят за добре със собствени сили. За сравнение през декември 2002 г. на това мнение са били само 30% от запитаните.

"Изолационистката нагласа достигна най-високото си ниво за последните четири десетилетия", е озаглавен докладът на центъра "Пю" за допитването относно ролята на САЩ в света. Само 32% от запитаните са съгласни с увеличаването на американското военно присъствие в Афганистан, а 40% предпочитат военният контингент на САЩ в тази страна да бъде начален.

Според 41% от анкетираните, САЩ сега играят по-незначителна и слаба роля като световен лидер отколкото преди едно десетилетие. За сравнение непосредствено преди нападенията от 11 септември 2001 г. на това мнение бяха 25% от анкетираните.

По мнението на председателя на центъра "Пю" Андрю Кохът нарастването на изолационистките нагласи се дължи най-вече на много лошото състояние на икономиката, както и на общественото недоволство от водените от САЩ две войни в Ирак и Афганистан.

44% от американците смятат, че водещата световна икономическа сила сега е Китай, а 27% посочват САЩ. За сравнение през февруари 2008 г. 41% смятаха, че САЩ са водещата икономическа сила, а 30% посочиха Китай. Мнозинството запитани - 63% смятат, че САЩ са водещата военна сила в света.

Образът на Франция в очите на американците се е подобрил значително след разногласията между тях за войната в Ирак. Изследването показва, че сега 62% от тях имат благосклонно отношение към Франция в сравнение с 29% през 2003 г., посочва Франс прес.

Източник: БТА