Като цяло в САЩ потреблението на напитки, съдържащи захар, се понижава. В същото време американците ядат повече пълнозърнести храни, плодове, ядки и семена. Те ядат по-малко картофи и консумират по-малко безалкохолни със захар.

Налице е съществено различие обаче между начина, по който се хранят бедните и богатите. Оказва се, че американските домакинства с по-високи доходи много по-бързо и в по-голяма степен променят хранителните си навици към по-добро, сочи изследване на списанието Journal of the American Medical Association.

Процентът на американците с не особено здравословно хранене се е понижил от 68% през 2003 и 2004 година до 61% през 2011 и 2012 година. При богатите американци обаче този процент се понижава дори още повече – от 50% през 2004 г. до 36% през 2012 г.

„Американците наистина искат да се хранят по-добре“, според доктор Дариуш Мозафариан от Tufts University, един от авторите на изследването. „Има още много дълъг път, който трябва да бъде извървян, но това са наистина добри новини“, допълва още експертът.

И докато данните сочат промяна на хранителните навици в известна степен, все още има поле за подобрение.

Американците ядат повече пълнозърнести храни, които се повишават от 0.56 порции на ден през 2000 г. до една порция на ден през 2012 г. Те консумират и повече рибни изделия, макар тук повишението да е далеч по-малко – от 0.16 порции на ден през 2000 г. до 0.19 порции през 2012 г.

Изследването сочи, че американците не са намалили обаче обема на консумираните мазнини и обработено месо. Налице е също така минимално понижение в консумацията на необработено червено месо.

Консумацията на безалкохолни напитки със захар се е понижила с 23% между 1999 и 2012 г. при бедните и с 39% при богатите за същия период.