До края на 2019 г. броят на прасетата в Китай може да намалее наполовина на годишна база заради епидемията от африканска чума, която засегна най-големия производител на свинско месо в света, прогнозират анализатори на холандската банка Rabobank.

Според банката броят на прасетата в Китай, който е най-големият в света, се смята, че вече е намалял с 40%, в сравнение с преди година, което е доста над официалните оценки, според които спадът е между 15% и 26%.

Прогнозата идва на фона спекулациите в индустрията, че спадът е много по-сериозен, отколкото потвърждават селскостопанските органи, които този месец започнаха разследване на начина, по който местните власти се борят с ограничаването на разпространението на болестта.

От Rabobank обявиха, че производството на свинско месо в Китай през 2019 г. се очаква да падне с 25% на годишна база, което е по-малко понижение, в сравнение със спада в броя на прасетата, поради големия брой животни, които бяха изклани през първото полугодие, пише CNBC.

Производството на свинско, което е любимото месо на китайците, вероятно ще падне с още 10% - 15% през 2020 г., се казва в доклада на банката.

След това може да са необходими повече от 5 години за възстановяване на производството до нивата отпреди избухването на епидемията, според анализаторите на банката.

Ройтерс информира по-рано през месеца, че половината от прасетата в Китай са измрели от африканска чума или са били избити заради разпространението на болестта.

Според Rabobank, която в края на миналата година обяви, че прасетата в Китай наброяват 360 милиона, каза през април, че до 200 милиона от тях може да бъдат убити или да умрат вследствие на болестта и че производството на свинско месо може да падне с 30%.