Apple увеличи драстично наградата си за хакери, които открият пробойни в защитите на iPhone и Mac, до внушителните 1 млн. долара.

Това е най-високата подобна компенсация, предлагана от големите технологични компании, предава Forbes.

Предлаганата сума скача с 200 хил. долара спрямо предхното си ниво, като програмата ще бъде отворена за всички заинтересувани от есента.

Преди само поканени от компанията специалисти можеха да се борят за паричната компенсация.

Apple започва да предлага награда и за откриване на дупки в системите на Mac, както и в операционната система watchOS и системата, стояща зад Apple TV.

Обявлението дойде по време на събитие в Лас Вегас, където Иван Кръстич, ръководител Сигурност в Apple, говори за защитите на iOS и macOS.

Компанията ще позволи на хакерите да се гмурнат дълбоко в операционната система на техните устройства.

Например, те ще могат да паузират процесора на iPhone, за да видят какво се случва с данните в паметта на смартфона.

По думите на Кръстич, програмата iOS Security Research Device ще работи само с подаване на молба от страна на ентусиастите.

Програмата ще стартира през следващата година.

1 млн. долара за хакване на iPhone

Сумата от 1 млн. долара ще отиде за хакерите, които намерят проблем в ядрото на операционната система iOS, като това трябва да се случи, без да се налага собственикът на iPhone да прави каквото и да е било, за да отключи хакването.

500 хил. долара пък са предвидени за тези, които намерят „мрежова атака, която не изисква интеракция с потребителя.”

50% бонус ще получат хакерите, които намерят слабост в софтуера, преди да е пуснат на пазара.

3/4 от мобилните приложения са уязвими на хакерски атакиОгромното мнозинство от приложения, които потребителите по света теглят на мобилните си устройства, включително тези на база Android и iOS, имат опасни пропуски в сигурността

Apple увеличава наградата си на фона на тенденцията хакери да продават същата информация на правителства за сериозни суми.

Програмата за откриване на бъгове е успешна досега, казва Кръстич, като от 2016 г. са открити по този начин 50 сериозни грешки в системите на компанията.