Арабската пролет през 2011 г. е струвала на икономиките на региона изгубен растеж за 614 млрд. долара заради правителствените промени, продължаващия конфликт и намаляващите цени на петрола, сочат данни на ООН, цитирани от ВВС.

Според Икономическата и социална комисия за Западна Азия (ESCWA) до края на миналата година това се е равнявало на 6% от БВП. Цифрата е получена въз основа на прогнози за растежа, направени преди началото на революцията.

Това са първите данни, които глобалната икономическа организация оповестява за загубите, причинени от Арабската пролет. През декември 2010 г. избухнаха протести в Тунис, които доведоха до първата серия от революции, известна като Арабска пролет. По-късно бяха свалени четирима лидери, а Йемен, Сирия и Либия бяха въвлечени във война.

В шестата си година на конфликт само Сирия е регистрирала капиталови загуби от 259 млрд. долара от 2011 г. насам, сочат данни на Националната програма за бъдещето на Сирия, която е друга програма на ООН.

Цените на петрола започнаха да намаляват в средата на 2014 г. и достигнаха 13-годишно дъно през януари, което се отрази негативно на страните производителки, като Саудитска Арабия, и на други - като Ливан, които разчитат силно на парите, които изпращат гражданите й, работещи в държави от Персийския залив.

Според Мохамед ел Моктар Мохамед ел Хасен, директор на отдел „Икономическо развитие“ на ESCWA, спадът на цените на петрола вероятно ще се отрази положително на страните производителки. „Те ще проведат икономически реформи, които ще доведат до истинска диверсификация“, заяви той пред Reuters.

В същото време обаче регионът се нуждае от по-голяма финансова подкрепа от международната общност. „Видяхме в Латинска Америка, Източна Европа и Балканите подкрепата, която те получиха, за да се възстановят след конфликтите. До момента не сме видели подобна подкрепа в Арабския регион“, заяви Хасен.

Според ESCWA има известен напредък по социални индикатори, като половото равенство в Близкия изток. „Но държавите в региона, които се намират в период на политически преход и са обхванати от конфликти, са отстъпили по множество социалноикономически индикатори в последните пет години“, се казва в доклада.