Аржентина наложи валутен контрол върху песото в опит да стабилизира пазарите в условията на задълбочаваща се финансова криза.

Правителството ще ограничи изкупуванията на валута след рязкото поевтиняване на песото.

Компаниите ще трябва да получават разрешението на централната банка, за да продават песо, да купуват чуждестранна валута и да правят парични трансфери в чужбина.

Аржентина също така се опита да отложи плащанията си към Международния валутен фонд (МВФ), като част от опитите за справяне с кризата.

В официален бюлетин, публикуван вчера, правителството обяви, че е необходимо да предприеме "поредица от извънредни мерки, за да гарантира нормалното функциониране на икономиката, да подкрепи заетостта и да защити потребителите", информира BBC

Според местната централна банка, мерките са необходими за "поддържането стабилността на валутата".

От банката също така обявиха, че хората ще могат да продължат да купуват щатски долари, но ако сумата надхвърля 10 000 долара месечно, ще трябва да искат разрешение за това.

Аржентина се бори с финансова криза, която се задълбочи след загубата на настоящия президент в проведените наскоро първични избори.

Песото падна до рекордно ниско ниво през миналия месец, след като вотът показа, че правителството на президента Маурисио Макри вероятно ще бъде свалено на изборите през октомври.

Макри беше избран през 2015 г. с обещанието да подсили аржентинската икономика с поредица от либерални икономически реформи.

Страната обаче се намира в дълбока рецесия. Тя има една от най-високите инфлации в света, която достига 22% през първото полугодие.

Аржентинската икономика се свива с 5.8% през първото тримесечие на 2019 г., след спад от 2.5% през миналата година. Три милиона души са паднали под прага на бедността през последната година.

Миналата седмица Аржентина заяви, че ще се опита да преструктурира задълженията си към МВФ, като удължи срока им. Това би осигурило на страната повече време за изплащането на парите, които дължи на финансовата институция.

Рейтинговите агенции, сред които Standard & Poor's и Fitch, счетоха този ход като просрочие и понижиха кредитния рейтинг на страната.