Азиатските индекси се понижиха - въпреки спекулациите, че днес ЕЦБ ще представи нова програма за обратно изкупуване на облигации на стойност 500 млрд. eвро.

MSCI Asia Pacific Index загуби 0.1% от стойността си до ниво от 134.46 пункта преди отварянето на китайския пазар.

Вчера Standard & Poor’s 500 добави 0.5% към стойността си, а европейският Stoxx Europe 600 отбеляза ръст от 0.6%, повишавайки се до нов седемгодишен максимум.

„Не съм убеден, че дори 1 трилион евро ще са достатъчни да спасят еврозоната“, коментира Матю Шерууд, инвестиционен стратег в Perpetual Ltd., цитиран от Bloomberg. „Очакванията за тези стимули са толкова отдавна на пазара, че е напълно възможно те напълно да са заложени на финансовите пазари“, допълва още специалистът.

Японският Topix се понижи с 0.1%, а австралийският S&P/ASX 200 скочи с 0.5%. Новозеландският NZX 50 се повиши с 0.2%, след като вчера приключи при рекордно в историята си ниво.

Предложението на ЕЦБ все още може да подлежи на промяна и да бъде променено значително, коментират запознати. Покупките на облигации няма да стартират преди 1 март, според запознати, пожелали анонимност.

Шанхайският индекс записа ръст от 4.7% вчера, което бе най-голямото му повишение от октомври 2009 година насам. Показателят отбеляза най-голям спад от шест години насам в понеделник, след като брокерите спряха да предлагат възможност за маржин търговия.

Ралито в Китай е приключило, според основна част от инвеститорите, участвали в анкета на Bloomberg. Според 58% от анкетираните, шанхайският индекс или ще се понижи, или ще се запази около текущите си нива през следващите шест месеца. От юни миналата година до момента шанхайският индекс е добавил 55% към стойността си.

Китайският ръст се е забавил до най-слабото си ниво от 24 години насам през последното тримесечие на миналата година.

Фючърсите на индекса S&P 500 се търгуват без съществена промяна, след като вчера индексът се повиши за трети пореден ден. Печалбите на компаниите от индекса се очаква да са скочили с 0.8% през четвъртото тримесечие на миналата година, което е далеч под прогнозите от октомври за ръст от 8.1%.