Азиатските индекси се отдалечиха от постигнатия си през тази седмица седемгодишен връх в очакване на решението на Фед относно паричната политика на резерва. Доларът се понижи след нарасналите очаквания, че няма да станем свидетели на повишение на лихвите и на срещата на Фед през юни.

Индексът, следящ представянето в региона - MSCI Asia-Pacific, отстъпи с 0.6%. Китайският основен индекс се понижи с 0.8%, но все още ръста му за годината е от близо 40%.

Австралийският основен индекс загуби 1.2% от стойността си, като е на крачка от психологическата граница при 6 000 пункта.

Щатските пазари приключиха разнопосочно, като индексът на сините чипове Dow Jones се повиши с 0.4%, докато технологичният Nasdaq загуби 0.1% от стойността си. С 0.3% се повиши широкият индекс S&P 500.

Акциите на технологичния гигант IBM се повишиха с 1.9%, след като компанията повишиха дивидента си с 18%, което бе най-голямото му увеличение от пет години насам.

Книжата на Apple поскъпнаха вчера до нов исторически връх, но в крайна сметка завършиха с понижение от 1.6%. Акциите на социалната мрежа Twitter поевтиняха моментно с 24% след разочароващи резултати.

Погледите на инвеститорите ще бъдат насочени към изказванията на Фед днес. Инвеститорите очакват тонът да е негативен и в посока на запазване на нивата на лихвите при рекордно ниските им нива поне до края на годината.

„Инвеститорите се насочват към срещата на Фед с идеята, че тя ще е много скучна и нищо ново няма да бъде казано. Рисковете са от това да станем свидетели на промяна в тона и това, което звучи неутрално за Фед, да е изненада за пазара“, според анализатори от Citi.

Лихвите по 10-годишните щатски облигации са близо до едномесечен връх от 2.01 процент на годишна база спрямо нивата им от 1.90% в началото на седмицата.

Цената на петрола се понижи, като брентът загуби 21 цента от стойността си при нива от 64.43 долара за барел.