Цените на азиатските акции отчетоха най-големия си скок от четири седмици насам, предвождани от книжата на автомобилопроизводителите и авиокомпаниите, след като най-големият спад в цената на петрола от четири години насам намали опасенията, че покачващите се енергийни цени и ускоряващата инфлация ще намалят печалбите на компаниите, предава Bloomberg.

Акциите на втория най-голям автомобилопроизводител в Япония - Honda Motor Co., се оскъпиха с 5.5%, след като цената на суровия петрол падна с повече от 6 долара на барел на 22 август, а председателят на Федералния резерв Бен Бернанке зяви, че инфлацията би трябвало да се забави. Цената на акциите на хонконгската авиокомпания Cathay Pacific Airways Ltd. също се покачи с 5.5%. Втората най-голяма банка в Австралия по пазарна стойност оглави поскъпването на финансовите акции след появилите се данни, че Lehman Brothers Holdings Inc. няма да бъде продавана.

Индексът MSCI Asia Pacific прибави 1.6% до пункта към 2:20 часа в Токио, възстановявайки се от спад, възлизащ на 8.5% и продължил четири седмици, който прати индекса до най-ниското му ниво от 24 юли 2006 г. Днес индексът отбеляза и най-голямото си покачване на 21 юли.

MSCI губи 22% от началото на годината, след като покачващата се инфлация тормозеше световните икономики, а най-големите финансови компании в света отчетоха отписвания на активи и загуби за над 500 млрд. долара.

Японският основен индекс Nikkei 225 добави 2% до 12 917.81 пункта днес, докато хонконгският Hang Seng скочи 3.4%, отчитайки най-голямото покачване в региона. Основните индекси и на други пазари в региона отбелязаха покачване, с изключение на Индонезия, Малайзия и Тайланд. Филипинският фондов пазар днес е затворен поради празници.

Акциите на Honda, която реализира половината от продажбите си от Северна Америка, се оскъпиха със 190 йени, до 3.630 йени за брой, слагайки край на петдневен спад, който намали пазарната стойност на компанията с 8.3%. Книжата на Nissan Motor Co., третият най-голям автомобилопроизводител, добавиха 3.4% към стойността си, докато тези на южнокорейската Hyundai Motor Co. се оскъпиха с 4%.

Цената на суровия петрол със срок на доставка през септември падна с 5.4%, до 114.59 долара за барел, което е най-големият спад от 27 декември 2004 г. Цената на фючърсите днес възлизаше на 114.72 долара за барел.