Ето една интуитивна идея – не е ли най-добре ваксината срещу COVID-19 да се прилага на мястото, през което вирусът влиза в тялото?

Базираният в американския щат Мериленд биотехнологичен стартъп Altimmune се опитва да разработи ваксина срещу COVID-19, която се впръсква в носа, а не се поставя с игла в ръката.

Три ваксини срещу COVID-19, одобрени за употреба в САЩ, са под формата на инжекции. Те изглежда ограничават разпространението на болестта, но е малко вероятно да я спрат.

Ваксина в носа обаче би могла да създаде допълнителна линия на защита, тъй като тя ще накара имунната система да произведе антитела локално в лигавицата на носа и гърлото. Това би предотвратило предаването на болестта, като спре вирусното отделяне от тези отвори.

Миналия месец Altimmune стартира тестове със 180 души на своята интранзална ваксина AdCOVID, за да изпробва колко безопасна е тя, какви странични ефекти има и какви нива на антитела създава. Участниците са на възраст между 18 и 55 г. Компанията очаква да разполага с данни през второто тримесечие на годината.

В най-добрия случай ваксината ще може да се прилага на възрастни в края на тази година или в началото на 2022 г., казва пред Insider Скот Робъртс, старши научен директор в Altimmune.

Други интраназални ваксини в момента се тестват в Китай, Индия и Великобритания.

AdCOVID няма да е първата ваксина, за която не е необходима игла. Ваксината срещу полиомиелит първоначално беше приемана под формата на хапче, а от Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) имат одобрени множество ваксини срещу грип, които се впръскват в носа.

Ваксините, които се инжектират в рамото, обаче са най-често срещаните. Те предизвикват имунната система на човек да започне да произвежда T-клетки, които помнят патогена, ако той се завърне някога, и антитела, които се борят с вируса в цялото тяло – нещо, което е известно като системен имунитет.

Тези антитела обаче не винаги се насочват към покритите с лигавица повърхности на носа и гърлото (където респираторните вируси обичат да се задържат) в достатъчно големи количества, за да спрат размножението на вируса там.

Спрей в носа би могъл да накара имунната ви система да създаде антитела в лигавицата, казва доктор Пол Гопферт, директор на Alabama Vaccine Research Clinic.

"Вероятно е това да бъде много по-ефективна ваксина за намаляване на разпространението на коронавируса," казва Гопферт пред Insider.

Кунчев: Следващите 2-3 седмици са последният връх, който трябва да минемСлед това главният държавен здравен инспектор се надява да има един дълъг светъл период през пролетта и лятото, както беше миналата година

В животинско проучване наскоро от Altimmune установяват, че интраназалната им ваксина срещу COVID-19 предизвиква както системен, така и лигавичен имунитет. Две други животински проучвания показват, че интраназалният спрей предотвратява инфекции, докато в същото време блокира напълно предаването на коронавируса.

Носните спрейове може също така да послужат и в борбата с различните варианти на коронавируса.

Основно предимство на спрея на Altimmune е, че той не изисква съхранение в хладилник и може да бъде съхраняван на стайна температура месеци наред.

От Altimmune се надяват да тестват спрея си върху деца тази година и обсъждат с щатската Агенция по храните и лекарствата (FDA) как да бъдат формулирани тези педиатрични тестове.

Нито една от ваксините срещу COVID-19, одобрени в САЩ, не може да бъде поставяна на деца под 16 години, тъй като компаниите не са използвали деца в ранните си тестове.

"Децата не се разболяват, но могат да предават вируса. Затова тази идея за лигавичен имунитет е наистина идеална от педиатрична гледна точка," казва Робъртс. "От FDA съвсем ясно осъзнават необходимостта. Не можем да оставим 70 милиона американци неваксинирани."

Според Гопферт разработването на ваксина под формата на спрей за деца би била печеливш вариант за всички – тя би спряла възможността те да предават вируса и в същото време ще улесни ваксинацията им.